Amedsporlu Mansur Çalar hakkında soruşturma açıldı

Diyarbakır’da cumartesi günü oynanan Amedspor-Sakaryaspor maçının ardından meydana gelen olaylarla ilgili Amedspor yöneticileri açıklama yaptı. Sakaryasporlu futbolcuların suç duyurusunda bulunması üzerine Amedsporlu futbolcu Mansur Çalar hakkında soruşturma başlatıldı. Savcılıktan mahkemeye sevkedilen Çalar hakkında adli kontrol kararı verildi.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - TFF 2’nci Lig Beyaz Grup'ta hafta sonu Diyarbakır Stadı'nda oynanan Amed Sportif Faaliyetler-Sakaryaspor maçının ardından Sakaryasporlu 4 futbolcunun rakip takım Mansur Çalar'dan kendilerini kesici aletle yaraladığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Şikayet üzerine rakip takımın futbolcusu Mansur Çalar hakkında soruşturma başlatıldı.

Sakaryasporlu futbolculardan Hacı Ömer Doğru, polis merkezindeki ifadesinde, "Maçın ilk yarısı bittiği anda soyunma odasına doğru yöneldiğimde 72 sırt numaralı Mansur Çalar yanıma geldi, küfrederek hakarette bulundu. Elindeki sivri bir cismi yüzüme sürterek yaralanmama sebep oldu. Bunun üzerine cisim olduğunu maçın hakemi Ferhat Kestalıoğlu'na söyledik. Üst araması yaparak cismi bulmasını talep ettik. Hakem üst araması yapmadı" beyanında bulundu. Ferhat Yazgan da, "Maçın ilk dakikalarıydı. 72 sırt numaralı Mansur Çalar yanımdan geçerken elinde bir cisimle boyun bölgeme sürterek yaralanmama sebep oldu. Elindeki sivri uçlu bir cismi bana göstererek, 'Hepinizi çizeceğim' dedi" diyerek şikayetçi oldu.

ÇALAR: İDDİALAR GERÇEK DIŞI

Karşılaşmanın ardından Sakaryaspor oyuncuları Tevfik Köse, Dilaver Güçlü, Hacı Ömer Doğru ve Ferhat Yazgan'ın şikayetçi olması üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, futbolcu Çalar hakkında soruşturma başlatıldı. Mansur Çalar, dün gece polis merkezine, bugün de savcılığa giderek hakkındaki iddialarla ilgili ifade verdi. Çalar ifadesinde, rakip takım oyuncularının iddia ettiği gibi elinde jilet veya kesici alet bulunmadığını anlattı.

Savcılıktaki ifadesinin ardından mahkemeye sevkedilen Çalar'a adli kontrol uygulanmasına karar verildi.

AMEDSPOR'DAN AÇIKLAMA

Gelişmelerle ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Amedspor başkanı Ali Karakaş ve kulüp yöneticileri Sakaryaspor maçının ardında rakip takım sporcu ve yayın kuruluşunun Amedsporlu sporcular hakkında medyada asılsız haberler çıktığını belirterek, maçta yaşanan olaylarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

"Maçta Sakaryaspor oyuncusu Dilaver Güçlü’nün özellikle İstiklal Marşı okunurken hareket yaptığı ve bu hareketin sporcu ve taraftarları tahrik etti. Adı geçen sporcu bununla kalmayıp attığı golden sonra yedek kulübeye giderek el kol hareketlerine devam etti. Adeta sporcu ve taraftarlarımızı planlı bir şekilde tahrik etmek isteyen bu sporcu, maç süresince bu hareketlerine devam etmiştir. Tv264'ün sosyal medyaya servis ettiği görüntülerde sporcumuz Mansur Çalar’ın elinde herhangi bir delici-kesici alet olmamasına rağmen sporcumuzun İstiklal Marşı okunurken sol elinin üzerine televizyonlarının logosu atılmak suretiyle işaretlenmiş ve elinde bir şey varmış izlenimi verilmiştir. Görüntüler dikkatlice izlendiğinde ise sporcumuzun elinde herhangi bir delici ve kesici aletin olmadığı görülecektir. Sporcularımızı ve kulübümüzü kesici alet yalanı ile hedef haline getirenler, başka bir yalanla taraftarlarımızın ve sporcularımızın İstiklal Marşı'nı ıslıkladığı yalanını da ortaya atmışlardır. İstiklal Marşı okunurken onlarca kişi tarafından çekilen görüntüler elimizde mevcuttur."

'SÖZ KONUSU AMEDSPOR OLUNCA BÜYÜK CEZALAR VERİLDİĞİNİ BİLİYORUZ'

Mansur Çalar’ın savcılığa ifade verdiğini belirten Karakaş, kendilerinin de Sakaryaspor futbolcusu Dilaver Güçlü hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Karakaş, “Dilaver Güçlü yaptığı hareketlerle spora siyaseti karıştırmış ve hem sporcularımızı hem de taraftarımızı kışkırtmaya çalışmıştır” dedi.

Karakaş, Sakaryaspor deplasmanında saldırıya uğradıklarını ve federasyonun bu nedenle para cezası verdiğini hatırlatarak şöyle dedi: “Federasyon Diyarbakır’da oynanan maç için nasıl bir karar verecek bilmiyoruz ama geçmişte söz konusu Amedspor olunca büyük cezalar verdiğini biliyoruz” dedi.

(DUVAR)