Juventus'un Ronaldo transferi üzerine Fiat işçileri grev ilan etti

Ronaldo'nun Juventus'a transferi sonrasında İtalya Fiat otomobil işçileri greve gitme kararı aldı. İşçiler transferde harcanan 400 milyon euro'nun 30 milyon euro'sunun Fiat'ın kasasından çıkmasına tepkili.

DUVAR – Real Madrid’den Juventus’a transfer olan Cristiano Ronaldo dünyada bir çok futbolseveri şaşırtmıştı. Juventus’un sahibi Andrea Agnelli’nin patronu olduğu Fiat otomotiv işçileri ise, en büyük şaşkınlığı yaşayanlar oldu! Yıllardır ücretlerine zam yapılmadığı belirten işçiler, Ronaldo için toplam 400 milyon euro harcanması karşısında greve çıkma kararı aldı.

Futbolcuya verilecek 400 milyon euro’nun 30 milyon euro’sunun doğrudan Fiat’ın kasasından çıkacağı belirtildi. Bunun üzerine Fiat fabrikalarındaki sendika, 15 Temmuz akşamından 17 Temmuz akşamına kadar greve çıkma kararı aldı. Sendika üyeleri ise, “Bir kişi milyonlar kazanırken binlerce ailenin maaşlarıyla ayın ortasını bile getirememesi adil midir” diye sordu. Ronaldo’nun Fiat’ın ‘reklam yüzü’ olacağı da İtalyan medyasına yansıdı.

Sputnik’in haberine göre, Ronaldo transferi, İtalya’nın Torino kentinin bir numaralı kulübü Juventus’da sevinç yaratırken Fiat fabrikalarının işçilerini öfkelendirdi. İtalyan medyasına göre hem Juve’nin hem de Fiat’ın sahibi Andrea Agnelli’nin satın aldığı Ronaldo ‘paketinin’ toplam faturası 340-400 milyon euro arası. Real Madrid’e Ronaldo’nun bonservisi için 112 milyon euro ödeyen ‘İtalyan futbolunun yaşlı hanımefendisi’, Portekizli yıldıza da 4 yılda net gelir olarak 120 milyon euro verecek. Bunun üzerine vergi ve diğer masraflar eklendiğinde brüt 240-300 milyon euroyu bulacak. Yani toplam fatura 400 milyon euro civarında olacak. Üstelik bunun 30 milyon eurosu doğrudan Fiat’ın kasasından çıkacak.

RONALDO FİAT’IN REKLAM YÜZÜ OLACAK

Ronaldo’nun bunun karşılığında otomotiv firmasının reklam yüzü olacağı söyleniyor. Maaşları dondurulmuş halde olan, yıllardır zam alamayan Fiat işçileri için bu haberler ‘bardağı taşıran damla’ oldu. Güneydeki Melfi kentindeki Fiat fabrikalarında sendika, Ronaldo’nun transferini protesto için 15 Temmuz akşamından 17 Temmuz sabahına dek grev ilan etti. “Yıllardır işçilerden ekonomik düzeyde devasa fedakarlıklar talep eden şirketin bir futbolcu satın almak için yüz milyonlarca euro harcaması kabul edilemez” çıkışını yapan sendika “Bu adil midir? Bir kişi milyonlar kazanırken binlerce ailenin maaşlarıyla ayın ortasını bile getirememesi adil midir” diye sordu.

SİZE SERVET BİZE SEFALET 

“Hepimiz aynı işverenin çalışanlarıyız ama daha önce hiç böylesine devasa bir toplumsal uçurumda kalmamıştık, bu adil ve eşit olmayan muamele kabul edilemez ve edilmeyecektir” vurgusu yapan sendika, şu saptamada bulundu: “Fiat şirketi servetini işçilerine borçludur ama yöneticileri zenginlik içindeyken işçilerin karşılığında aldığı sefalettir” ifadelerini kullandı. İşçiler şirket yöneticilerine tek bir kişiyi zengin etmek yerine binlerce kişinin geleceğini garanti edecek otomobil modellerine yatırım yapma tavsiyesinde bulundu. (Kaynak)