UEFA'dan Galatasaray'a Finansal Fair Play cezası

UEFA, Galatasaray'a verilen cezaları açıkladı. Galatasaray'a 6 milyonu kesin 15 milyon Euro para cezası verildi. Avrupa kupalarına için bildirilecek oyuncu sayısı ise 25'ten 21'e düşürüldü.

DUVAR – UEFA, Finansal Fair Play kurallarına uymadığı gerekçesiyle Galatasaray’a, 6 milyonu kesin, 9 milyonu şartlı olmak üzere 15 milyon Euro para cezası verdi. Ayrıca Galatasaray, bu sezon Avrupa kupaları için 21 oyuncu bildirebilecek.

Habertürk gazetesinin haberine göre UEFA, Galatasaray’ın Finansal Fair-Play kriterlerine uyup uymadığıyla ilgili kararlarını açıkladı. Galatasaray’ın, UEFA ile 4 yıllık bir anlaşma sağladığı duyuruldu.

UEFA, Galatasaray’a 15 milyon Euro para cezası verdiğini, bunun 6 milyonluk kısmının erken elenme ihtimaliyle kesin ödeneceğini, kalan 9 milyon Euro’nun ise kulübün operasyonel ve finansal ölçümlere bağlı olarak ödeneceğini duyurdu.

Galatasaray’ın, UEFA organizasyonlarında bildirebileceği oyuncu sayısında da 25’ten 21’e düşürüldü. Bu rakam, finansal şartların yerine getirilmesi halinde, her yıl +1 olarak revize edilebilir.

UEFA, Galatasaray’ın bütçesinde kısıtlamaya gidileceğini de duyurdu. Şartlar şöyle:

2018-19 sezonu: -20 milyon Euro
2019-20 sezonu: -10 milyon Euro
2020-21 sezonu: Borçsuzluk