Kenan Sofuoğlu kariyerini noktaladı

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, aktif sporculuk kariyerini sonlandırdı. Sofuoğlu, 20 yıllık kariyerinde 5 kez Dünya Şampiyonluğu'na ulaştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünya Supersport Şampiyonası'nda 5 kez şampiyonluğa ulaşan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, aktif sporculuk kariyerini sonlandırdı.

Dünya Supersport Şampiyonası'nın 5. ayağı olan İtalya Grand Prix'inde kısa bir sürüş gerçekleştiren Red Bull sporcusu Sofuoğlu tribünleri selamladı ve binlerce taraftar tarafından ayakta alkışlandı.

2007, 2010, 2012, 2015 ve 2016 olmak üzere toplamda 5 dünya şampiyonluğu bulunan 33 yaşındaki sporcu, bu sene sezonun ilk yarışı olan Avustralya Grand Prix'inde geçirdiği kazanın ardından son yarışı olan İtalya Grand Prix'ine kadar bir daha yarışamadı.

43 KEZ İLK SIRAYI ELDE ETTİ

Sofuoğlu, kariyeri boyunca 125 yarışa çıktı ve 85 kez podyum gördü. Sofuoğlu, bu yarışlarda 43 kez ilk sırayı elde etti. Son yıllarda genç sporculara hocalık yapmaya başlayan  Sofuoğlu, "Birbirinden yetenekli sporcularım var. Hepsi Dünya Şampiyonaları'nda çok iyi takımlarla çok iyi imzalar attılar. Hepsi gelecek vadeden sporcular. Toprak Razgatlıoğlu ile hedefim Superbike'ta dünya şampiyonluğu. Can ve Deniz Öncü kardeşler de henüz 14 yaşındalar, onları da MotoGP'ye hazırlıyorum. 5 farklı Dünya şampiyonası var. İlerleyen yıllarda her kategoride Türk şampiyon çıkartmak istiyorum" dmişti.

Yarıştan bir gün önce hem takımı hem de motosiklet dünyası İtalya'nın Imola Pisti'nde Kenan Sofuoğlu için veda organizasyonu düzenledi. Törende Sofuoğlu'nun kariyerinin en iyi anları gösterildi ve motosiklet dünyasının önde gelen  isimleri Sofuoğlu ile olan anılarını paylaştı. Sofuoğlu'na İtalya'da öğrencileri Toprak Razgatlıoğlu, genç ikiz pilotlar Can-Deniz Öncü ve çok sayıda Türk taraftar eşlik etti. Etkinliğe gelenlerden bazıları Sofuoğlu'nun da fotoğrafının yer aldığı ve "Kenan Sofuoğlu, Güle Güle Efsane 1998-2018" yazılı tişörtler giydi. (DHA)