Deniz Naki'ye verilen 12 maçlık ceza AİHM'de

Amedspor ve Deniz Naki, 12 maç ve 19 bin 500 TL'lik ceza için AİHM'e başvurdu. Bu cezanın Türkiye futbol tarihindeki en ağır ceza olduğu belirtildi.

DUVAR – Amedspor Kulübü ve futbolcusu Deniz Naki, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun geçen sezon Naki’nin sosyal medyadaki bir paylaşımı nedeniyle verdiği 12 maç ve para cezasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı.

‘BOZKURT İŞARETİ DE İDEOLOJİK’

Tahkim Kurulu kararlarına yargı yolunun kapalı olması nedeniyle yapılan başvuru dilekçesinde, Deniz Naki’nin sporda siyasi ifade yasağının uygulandığı tek kişi olarak görüşlerinden ötürü ayrımcılığa maruz kaldığı iddia edilerek, maçlarda ülkücü ve milliyetçi ideolojinin sembolleri olan bozkurt işareti ve asker selamına ise hiçbir ceza verilmediği hatırlatıldı. AİHM’e yapılan başvuru dilekçesinde, futbolcu Deniz Naki’nin, Ziraat Türkiye kupasında Bursaspor’u yenmelerinden sonra sosyal medya hesabında, “Bizim için bugün çok önemli bir galibiyet oldu. Bize karşı yürütülen bu kirli oyundan alnımızın akı ile çıktık! Böylesi zor bir dönemde halkımıza ufak da olsa umut ışığı olabilmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Amedspor olarak boynumuzu eğmedik ve eğmeyeceğiz de. Biz özgürlüğe olan inancımız ile çıktık sahaya ve kazandık. Çünkü, biz özgürlüğe ve umuda fidanlarımızı ektik! Bizi yalnız bırakmayan bütün siyasetçilerimize sanatçılarımıza aydınlarımıza ve halkımıza teşekkürü borç biliyoruz ve bu galibiyeti topraklarımızda 50 günden fazladır süren zulümde hayatlarını kaybeden ve yaralılarımıza adıyoruz armağan ediyoruz. Her biji Azadi” diye mesaj paylaştığı belirtildi.

‘FUTBOL TARİHİNDE VERİLEN EN AĞIR CEZADIR’

AİHM’e gönderilen dilekçede, mesajın paylaşmasından sonra Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulunu tarafından Naki ve kulübe 12 resmi müsabakadan men ve 19 bin 500 TL para cezası verildiği ve bu cezanın Türk futbol tarihinde bir oyuncuya sadece ifadelerinden ötürü verilen en ağır ceza olduğu belirtildi. Tahkim Kurulu kararları kesin nitelikte olup aleyhine bireysel başvuru yoluyla Türk Anayasa Mahkemesi dahil olmak üzere herhangi bir yargı yoluna başvurmanın da mümkün olmadığı belirtilen başvuru dilekçesinde şöyle denildi:

TAZMİNAT TALEBİ

AİHM’e yapılan başvuru dilekçesinin sonunda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmenin adil yargılama hakkını düzenleyen (6) İfade özgürlüğünü düzenleyen (10), Ayrımcılık yasağını düzenleyen (14) ve etkili başvuru hakkını düzenleyen (13) maddelerinde güvence altına alınan haklarının ihlal edildiğinin tespitine, başvurucuların sözleşmenin koruması altındaki haklarının ihlali nedeniyle uğradıkları maddi ve manevi zararlara karşılık adil bir tazminata karar verilmesi talep edildi.

Davayı AİHM’e taşıyan avukatlardan Neşet Girasun, Deniz Naki’nin bu paylaşımının Tahkim Kurulunun verdiği kararın aksine toplumsal barış ve özgürlükler açısından olumlu yönde mesaj olduğunu söyledi. Avukat Girasun, “AİHM’in bu başvuruyu kabul etmesi halinde totaliter ve pervasız bir yapıya ve anlayışa sahip olan TFF özellikle disipline ilişkin mevzuatında değişikliği gitmesi kaçınılmazdır” diye konuştu. (DHA)