Fatih Terim'den TRT'ye 'tarih profesörü' ambargosu

DUVAR – Çek Cumhuriyeti’ni yenerek Euro 2016’da ilk galibiyetini alan Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın başarısının ardından düzenlenen basın toplantısında Fatih Terim’den ilginç açıklamalar geldi. ‘Biz bitti demeden bitmez’ sözünü İngilizceye çevirerek basın mensuplarını gülümseten Teknik Direktör, TRT muhabirine de bundan sonra kurumundan gelen soruları yanıtlamayacağını söyledi.

Maçla ilgili açıklamalarında, “Güzel maç oldu. Ümit ederim bu bize yeter. Oyuncularımı kutluyorum herkesin istediği buydu, bize yakışan buydu, ümit ederim sonucu bize tur geçmeye yeter. O zaman daha anlamlı olur. Emre heyecanlandı eve İspanya maçında koymadım çünkü kaybedebilirdik. Burada kurtarıcı gibi gelmesi çok önemliydi. Burak da müthiş mücadele etti ilerde. Takım olarak savunmayı çok iyi yapıp çabuk çıkmayı, Oğuzhan’ın girmesiyle daha iyi pozisyonlar bulan ve zaman zaman defans yapmak zorunda kalan bir oyun oynadık. 2008 gibi olabilir çünkü şu anda daha rahatız daha güvendeyiz. Bir takım problemlerimiz var ama bunu sanki daha çabuk halledebiliriz. Biz iyi bir takımdık takımlığımızı kaybetmiştik bugün tekrar bulduk. Bugün tam bir takım ruhu vardı. Eğer çıkarsak Allah nasip ederse. Gidiceğiz gibi geliyor bana. Katılırsak biz turnuvaya yeniden başlamış gibi olacağız. Buradan gidersek üzülürüm. Belki şey demek lazım. Biz bitti demeden bitmez demek lazım UEFA’ya.”

TRT’YE AMBARGO

Fatih Terim, TRT’nin sorularını bundan sonra cevaplamayacağını söyledi. Basın toplantısında konuşan deneyimli çalıştırıcı, “Ben TRT’nin sorularını cevaplamıyorum, bundan sonra röportaja da gitmiyorum. Bundan sonra da öyle bir niyetim yok” diye konuştu.

MAÇTAN ÖNCE DE SÖYLEMİŞTİ?

Terim, maç öncesi konuşmasında da Milli Takım’ı TRT’deki canlı yayın programında eleştiren tarih profesörü Ahmet Şimşirgil’e yanıt vermişti. Terim şöyle tepki göstermişti: “TRT ülkemizin televizyonu değil mi? Bu da ülkenin takımı. Spor konusu olmayan bir programında tarih profesörü çıkıyor bana ve takımıma olmadık şeyler söylüyor. Koca tarih profesörü. Koca derken, tarihin büyüklüğünü söylüyorum. TRT’den bahsediyorum ve yayıncı kuruluşumuz. Birçok akademisyen dostum var. Sohbet ortamında bu benim alanım değil diyen bir çok akademisyen dostum var. Biri çıkıyor, bu da TRT’de. Tarih programında ‘milli takım bir an önce dönmeli’ deniyor.  Sen de diyorsun ki hocam neden suratınız asık diyorsunuz. Esasında gülünecek şeyler ama gülemiyoruz” diye konuşmuştu.

İŞTE TERİM’İ KIZDIRAN SÖZLER

Türk Milli Takımı’nın  İspanya’ya 3-0 yenilmesinin ardından TRT 1 ekranlarında ilginç bir olay yaşanmıştı. Gündem Ötesi programında konuşan Marmara Üniversitesi’nde görevli tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Fatih Terim’e istifa çağrısında bulunmuştu. İşte Ahmet Şimşirgil’in o sözleri:

“İnsan coşmak sevinmek istiyor ama daha üzüntüsü heyecanı görememek gayreti görememek. Millet gayretli heyecanlı ama o gayreti oraya çıkanlardan görmek istiyor. Siz seçilmiş insanlarsınız. Hani derler ya kanının son damlasına kadar siz de terinizin son damlasına kadar mücadele etmelisiniz. Bu üzüyor, bunu görememek üzüyor. Yenilebilirsin, ezilebilirsin ama insan der ki oynadı. Bu neyi gösteriyor biliyor musunuz. Ben mesela fetih de anlatırım Fatih Sultan Mehmet’i… Bizanslılar diyor ki İstanbul önüne geldiklerinde 70 bin kişi sinek vızıldasa duyarsınız. 70 bin kişi nerede duracağını nereye yerleşeceğini biliyor ve yarım saat içinde yerleşiyor. 2 senelik muazzam bir hazırlık var. Bizim ise acemiler mangası gibi. Karşıdaki adam nereye koşacağını biliyor akıl bu işte. Koşmakla değil. Akıl gittiği zaman koşmakla, hoplamakla, zıplamakla bir iş yapamazsın kardeşim. Tarihten anlayan futboldan anlar. Bizim futbolculara önce tarih okutacaksın, tarih. Okutacaksın ki o savaşlarda nasıl yeniyor nasıl oluyordu, tarihi bilmeyen adamdan futbolcu mu olur. Ben derim ki tarih ilmi faidesi herkese şamil olan bir ilimdir. Ulemanın zekasını arttırır. Bilmezsen 3 yersin gelirsin 5 yersin gelirsin. Onların başlarındaki de orucunuzu sizin yerinize ben tutarım diyen bir antrenör. Neyin ne olduğunu bilmeyen insanlar olmayacak kardeşim bileceksin. Oraya para için mi çıkıyorlar. Bu yenilmek için çıkmaktır. Böyle bir oyun oraya hâlâ transferini parasını düşünüyorsun. Ya milli maça çıkıyorsun hâlâ da para alıyorsun. Onun aldığı para Türkiye’de yüz binlerce insana yetecek bir para.”

TERİM’İN AMBARGOSUNA TWITTER’DAN YANIT VERDİ

Ahmet Şimşirgil, söylediği sözler nedeniyle TRT’yi boykot eden Fatih Terim’e Twitter’dan meydan okudu.

Şimşirgil, “Terim benim yüzümden TRT’yi boykot etmiş. Gelsin Lalegül TV’de konuşalım. Pazartesi akşamları oradayım. Ruhsuz oynanan futbol için 4 dakika spor yorumu. Üstelik Pelin hanım bana itiraz etti. Yani söylediklerim TRT ve Gündem Ötesi’ne bağlamaz. Biline” diye yazdı.