SpaceX'in 4 astronot taşıyan kapsülü dünyaya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) 167 gün kalan astronotlar bu sabah dünyaya ulaştı. ISS'de farklı ülkelerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.

Fotoğraf: nasa.gov
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'li astronotlar Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile Japonya Uzay Araştırma Ajansı'ndan (JAXA) astronot Soiçi Noguçi'yi taşıyan SpaceX'in Dragon kapsülü 6,5 saatlik yolculuğun ardından ABD'nin Florida eyaletinde Panama City açıklarına indi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 28 Nisan'da yaptığı açıklamada, 4 astronotu Dünya'ya taşıyacak Crew Dragon mekiğinin seferinin kötü hava şartları nedeniyle ertelenmesine karar verildiğini belirtmişti.

Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) 167 gün kaldı.

KASIM 2020'DE GİTMİŞLERDİ

SpaceX, NASA'nın Ticari Mürettebat Hizmetleri programı kapsamında Crew Dragon mekiği ile ISS'ye astronot taşıyor.

Şirket, 'Demo-1' adı verilen bir insansız test uçuşunu gerçekleştirmiş, ardından Mayıs 2020'de 'Demo-2' adı verilen insanlı test uçuşuyla iki astronotu istasyona taşımıştı.

SpaceX, 'Crew-1' adını verdiği görev kapsamında Kasım 2020'de 4 kişilik astronot ekibini ISS'ye ulaştırmıştı.

'Crew-1 görevi', NASA'nın Space Shuttle programını 2011'de sonlandırmasından sonra ABD'den uzaya yapılan ilk insanlı sefer olmuştu.

NASA'nın personel mekiği üretmeyi durdurması nedeniyle ISS'de görevli astronot ve kozmonotlar, bundan önce Rus yapımı 'Soyuz' mekikleriyle taşınıyordu.

KARGO MEKİKLERİ

NASA, ESA, JAXA, Rusya Federal Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi ISS'de farklı ülkelerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.

NASA'nın 'Ticari İkmal Hizmetleri' programı kapsamında, Amerikan firmaları Northrop Grumman 'Cygnus', SpaceX ise 'Dragon' isimli kargo mekikleri ile ISS'ye ikmal malzemeleri taşıyor.

'Ticari Mürettebat Geliştirme Programı' kapsamında ISS'ye personel taşımak üzere ABD'li Boeing şirketi de 'CST-100 Starliner' uzay mekikleriyle test uçuşları yapıyor. (AA)