Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na: Sen yürüyeceksen CHP'den HDP'ye yürü

İçişleri Bakanı Soylu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "Sana bir yürüyüş güzergahı vereyim de gör. Sen yürüyeceksen CHP'den HDP'ye yürü de nasıl yürüyeceğini görmüş olalım" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Gaziantep Genişletilmiş Danışma Meclisi toplantısına katıldı.

Programa Soylu'nun yanı sıra, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, milletvekilleri, gençlik ve kadın kolları ile çok sayıda partili katıldı.

'KILIÇDAROĞLU DEVLETİN ELİNİ KOLUNU BAĞLAMAK İSTİYOR'

Toplantıda konuşma yapan Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına değindi.

Soylu, "Terörle mücadele yasasını değiştireceklermiş. Kılıçdaroğlu geçen hafta açıkladı. Şu anda bir parti sınırlarının hemen ötesinde terörle mücadele eden devletine orada mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hayır ben tezkere vermiyorum derse orada terör koridoru kurulursa kurulsun derse elbette terörle mücadele yasasını da değiştirmek ister. Devletin elini kolunu bağlamak istiyor. Eski günlere yeniden gelmeyi istiyor. Yeniden herkesin bu terörden nasıl kurtulacağız diye endişelenmesini istiyor" ifadelerini kullandı.

'BİZİ CİNSİYETSİZLEŞTİRECEKLERMİŞ, LGBT OLACAKMIŞIZ'

"Açık açık büyükelçilere gidip onlardan talimat alanlar hangi talimatları aldılar diye kimse düşünmesin. Bu talimatları aldılar. MİT TIR'larını ifşa edenler için yürüyorlar" diyen Soylu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Amerika, Avrupa talimat vermiş. Biz cinsiyetsizleştireceklermiş. LGBT olacakmışız. Çok istiyorsan kendi yakınlarından ve kendi ailenden başla. Bu milletin ahlakıyla, medeniyetiyle oynama. 15 Temmuz'da FETÖ darbe girişiminden sonra 125 bin kişi kamudan atıldı. Neden? 112 bin 600 kişinin mahkeme kararıyla terör örgütüne üye oldukları için. Niçin yürüyorlar biliyor musunuz? Millet olarak biz bu darbeyi yapanlardan özür dileyecekmişiz. Kusura bakmayın biz size yanlış yaptık beceremediniz sizi tekrar devlete döndürelim demediğimiz için yürüyeceklermiş. Ey Kılıçdaroğlu, sana söylüyorum. Sana bir yürüyüş güzergahı vereyim de gör. Sen yürüyeceksen Cumhuriyet Halk Partisi'nden HDP'ye yürü de nasıl yürüyeceğini görmüş olalım. Türkiye'nin bütün kazanımlarını alt üst etmek isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız. 2023 seçimleri başka seçimlere benzemez."

'ABD'NİN BİLDİĞİ TEK ŞEY SİLAH, PARA GÖNDERELİM'

Türkiye'deki sorunlara değinen Süleyman Soylu, ''Elbette birtakım sıkıntılarımız ve zorluklarımız olacak. Dünya pandemi ile karşı karşıya kaldı. Dünya neredeyse tam anlamıyla kapandı. Ardından Ukrayna-Rusya savaşı. Suriye iç savaşında olduğu gibi anneler, çocuklar, yaşlılar, topraklar her yer tarumar edildi. Amerika'nın hiçbir zaman umurunda olmaz. Bildikleri tek şey para gönderelim, silah gönderelim. Para, silah göndermeyin ilk önce o vicdanlarınızı tamir edin" dedi

ABD ve Avrupa ülkelerinin zengin bir Türkiye istemediğini belirten Soylu, "Türkiye yüzde 4 buçukluk bir faizle karşı karşıya kalmıştı Gezi olayları başlamadan önce. Avrupa, Amerika zengin bir Türkiye istemediler. Zengin bir Türkiye olursa Irak'taki oyunları bozulacaktı. Türkiye oraya huzur götürecekti. Güçlü Türkiye olunca Suriye'de, Libya'da, Yemen'de, Filistin'de, Afganistan'da da istedikleri gibi at koşturamayacaklardı. Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği dünya beşten büyüktür sözünün altında kalacaklardı. Ne yaptılar. Gezi olaylarını çıkarttılar" şeklinde konuştu.

'6 DEĞİL 6 BİN MASA KURSALAR BU MİLLETİ DURDURAMAYACAKLAR'

"Türkiye'nin dinamikleri ile oynamak istediler. Fitneleri ortaya çıkarttılar. Büyümemizin intikamını alamadılar" diyen Soylu, "Ellerindeki elemanlarıyla birlikte hain FETÖ darbesini Türkiye'de gerçekleştirmek istediler. Bu millet buna da izin vermedi. Şimdi ne yaparlarsa yapsınlar. Amerika değil Avrupa değil bini yan yana gelse, 6 masa değil 6 bin masa daha kursalar bu milleti durduramayacaklar'' ifadelerini kullandı.

'SENİ DIŞİŞLERİNE LAĞIMCI BİLE YAPMAZLAR'

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nu hedef alan Soylu, "Adamın birisi çıkmış Dışişleri Bakanı olursam SİHA'ların üretimine son vereceğim diyor. Bu millet seni Dışişleri Bakanı değil, Dışişleri'nin lağımcısı bile yapmaz'' dedi.

Türkiye'nin son 11 yılda 210 bin Suriyeliye vatandaşlık verdiğini dile getiren Soylu, şunları söyledi:

''Türkiye'de 700 bin Suriyeli kardeşimizin evladı doğdu. Sizler olmasaydınız, Recep Tayyip Erdoğan onlara sırtını dönmüş olsaydı, o 700 bin çocuk ortadan kalkmış olurdu. İnsanlar keyfinden bizim sınırlarımıza gelmediler. Ölüm korkusundan dolayı geldiler. Bizler çocuklarımıza yanınızda bir yangın varken perdeleri kapatın diye mi öğretiyoruz. Nerde kaldı Müslümanlığımız. Neymiş Türkiye'de çok suç işliyorlarmış. Almanya'da yabancıların suç oranı yüzde 33. Türkiye'de ise yüzde 1,3. Neden böyle yapıyorlar çünkü bizi birbirimize düşürecekler. Taş çatlasa net rakam veremem ama 210 bin Suriyeli kardeşimizi vatandaş yaptık. Ne kadar zamanda 11 yılda. Türkiye'de yabancı düşmanlığı yapanlara sesleniyorum. Almanya son 10 yılda 1 milyon 250 bin kişiyi vatandaş yaptı."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin sınır ötesi askeri harekatlarının ardından kontrol altına alınan bölgelere 506 bin Suriyelinin gönüllü olarak geri döndüğünü belirtti. (HABER MERKEZİ)