Soylu: Yangının çıkışına dair bir şüphelimiz var

Marmaris'te yangın bölgesinde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangının çıkışı konusunda bir kimlik tespitlerinin olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'te yangın bölgesinde açıklamalarda bulundu. Gece görüşlü helikopterlerin bugün veya yarın gece uçuşa başlayacağını duyuran Bakan Soylu, "Yangının çıkışına dair bir şüphelimiz var" dedi. Soylu şüphelinin henüz yakalamadığını bu doğrultuda çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

'İLK AFETİMİZİ YAŞAMIYORUZ'

Bir kerede 7-10 ton su atabilen helikopterlerin çalıştığını söyleyen Soylu, "Gece itibariyle sabaha kadar özellikle kara çalışmalarımız devam etti. Sabahtan itibaren de yeni ekipler aynı çalışmalarını karadan ve havadan da olmak üzere devam ediyor. İlk kez TSK envanterinde bulunan bir kerede 7-10 ton su atabilen helikopterler de şu anda görev başındadır. Yine bir ifade daha ortaya koymak gerekir, tabii şunu açıkça söylemem lazım biz ilk afetimizi yaşamıyoruz. TC devletinin afetler ve yangınlar karşısında dünyaca kabul edilmiş bir üstünlüğü söz konusudur. Biz geçen sene dünyanın en büyük yangınlarıyla karşı karşıya kaldık. Bu yangınlarda nasıl mücadele edildiğini, gerek sivil toplum örgütleri gerek kamu kurum ve kuruluşlarımızın tüm her birisinin ortaya koyduğu fedakârlık olsun bu yangınlarda büyük bir mücadele ortaya konarak el birliği ile bir mücadele ortaya konulmuştur. Ve burada devletin, hükümetimizin, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hem basiretli bir duruşu hem de vatandaşlarımızı mağdur etmeyen her bir canlıyı korumaya yönelik anlayışı devam etmektedir" dedi.

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

SANKİ BU SORUMLULUK SADECE HÜKÜMETE AİT: Sele gideriz yanlış bilgilerle milletimizi yanıltmaya, meseleye yardımcı olmaktan ziyade acaba bu meselede nasıl kaos oluşturabilirim düşüncesinde bir anlayışla karşı karşıyayız. Depreme gideriz çadırın önünde burada çadır yok diye beyanda bulunanlar; helikopter uçarken altında burada helikopter yok hava aracı yok diye beyanlarda bulunanların anlamını ne yapmak istediklerini bilmiyorum. Hepimiz bu ülkenin evladıyız. Bir ağacın bir hayvanın kurtulması da bir insana bir şey olmaması da hepimizin sorumluluğudur. Ama sanki bu sorumluluk sadece hükümete ait bir sorumluluk, ve bu sivil toplum kuruluşlarına, elini taşın altına sokanlara yönelik bir sorumluluk. Aman bunlara nasıl çelme takarız anlayışında Aydın’a giderken bir de uğrayayım, dostlar alışverişte görsün, üç beş tane de muhalefet laf edeyim, benim görevim sona ersin diye bir anlayış özellikle afetler üzerinden kabul edilemez bir anlayıştır.

KILIÇDAROĞLU DA DAHİL OLMAK ÜZERE KİM GELMİŞSE TÜM BİLGİLER KENDİLERİNE İLETİLMİŞTİR: 50’nin üzerinde hazırda hava aracı görünce efendim; gece görüşlü araçlar nerededir! Bir ana muhalefet partisi genel başkanı eğer bir açıklama yapacaksa konuyla ilgili burada devletin gelenek ve adabına uygun bir şekilde, ki bu ne zaman olmuşsa biz kendilerine bilgiyi vermişizdir. Ben bizatihi gittiğim bütün afetlerde Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere kim gelmişse tüm bilgiler kendilerine iletilmiştir. Türkiye’nin hava aracı açısından elbette başta aldığı tedbirler bugün Marmaris’teki vatandaşlarımız da görmektedirler ki senkronize bir çalışma 21 Haziran Marmaris yangını için başından itibaren devam etmektedir. Gece görüşlü uçaklar biz yardım toplayıp bunu yapacağız. Hani geçen sene belediyelerinizden yardım topluyorsunuz, hani belediyeleriniz bu konuyu çözeceklerdi? Karavana atmak yok. Yapacağınız işin söyleyeceğiniz sözün arkasında olacaksınız. Yalan yok, bozuculuk yok. İnsanların moralini bozmaya gerek yok. Biz kaç gündür kaç saat uyuduğumuzu bilmiyoruz. İnsanların emeklerine yazık. Beceriksiz kim?  Paran varsa para toplayacaksan git belediye otobüslerini tamir ettirmek için topla. Çok para toplayacaksan git beceremediğiniz yerel yönetimlerde yaptığınız işler için para topla. Biz burada kimseyi ayırt etmeden bir meseleyi ortaya koymaya çalışıyoruz. Siyaset yapmak için siyaset yapmak, laf söylemek için laf söylemek Türkiye'nin bunu kaldırabilecek bir takati bir gücü söz konusu değil. Birçok mesele ile uğraşıyoruz. Ukrayna savaşıyla uğraşıyoruz pandeminin etkileriyle halen hep birlikte uğraşıyoruz. Biraz önce 40 dakika şurada aracın içinde İngiltere Milli Savunma Bakanı ile yaptığımız telefon görüşmesinden sonra buraya geldik. 

SİYASETİ BU KADAR CİDDİYETSİZ HALE GETİRMEYİN: Akşener Meclis kürsüsüne çıkıyor, laf üretiyor. Ya siyaseti bu kadar ciddiyetsiz, tabansız hale getirmeyin. Burada insanlar iş yapıyor, şurada hayvan arama kurtarma derneğinin bir tane kirpi ile bir tane kaplumbağayı kurtardım sevincine insansanız biraz ortak olun. Biraz ya! Başka bir şey istiyor değiliz. Biz geçen seneden beri acaba gece ne yapabiliriz bunu nasıl tanzim ederiz... Gece görüşlü helikopterler normal gece uçan helikopterler gibi değildir bütün alçaklıkları her birini bir haritalandırma otomatik olarak sisteme işleme çünkü irtifa yapacak kalkacak, Allah korusun gece görüşlü helikopterlerle ilgili ortaya konulabilecek adımların o kadar iyi hesap edilmesi gerekir ki bir başka facia ile karşı karşıya kalmayalım. Bunun için gerekli planlamalar da yapıldı. Hatta Orman Bakanlığımız yılbaşın yaptığımız ve daha sonra sayın bakanımızla ortaya konulan planlamalarda da temmuzun başında gece görüşlü helikopterler konusunda bütün anlaşmalarını bütün planlamalarını yaptı. Haziranın ortası temmuz buna ait bütün planlamalarını ortaya koydu. Biz onu şimdi daha geriye çekmiş durumdayız. Türkiye her meselesini özellikle afet gibi vatandaşının ve canlıların mağdur olabileceği her meseleyi yönetebilecek kudreti söz konusudur. Gece görüşlü helikopterler de bu gece veya yarın gece uçuşlarına başlayacaklar.

AÇIKLAMA YAPACAĞIZ: Orman yangınının başlangıç konusunu tetkik ettik. Bir koy, bizim bir tespitimiz var. Hem emniyetin hem jandarmamızın iyi bir çalışması oldu. Başından beridir de aynı tespitimiz söz konusu. Onun için temkinli davranıyor idik. Bu tespit çerçevesinde bir açıklamayı yakın bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştireceğiz. Yangının nasıl çıktığına yönelik tespitimiz ve bir kimliğimiz var, bir kişimiz var yani. Arkadaşlarımız üzerindeler. Nasıl çıktığı, nasıl ortaya konulduğu yönünde de bir belirlemeleri söz konusu.

Kirişci de akşam saatlerinde yaptığı basın toplantısıyla açıklamasını revize ederek, "An itibarıyla yangının kontrol altına alındığını ifade ettim ve şu eklemeyi yaptım. Önümüzdeki saatlerde hava sıcaklığı ve rüzgarın hızına bağlı olduğunu söylemiştik. 1-2 lokasyonda tam da dediğimiz gibi hava sıcaklığı arttı ve rüzgarın hızı 60 kilometreye çıktı. Hava araçları ve yer araçları her iki noktada değerlendirmelerimizi yaptık. Rüzgar olumsuz etkiledi, tedbirler alındı, müdahale sürüyor. 52 haneden 152 vatandaşımızı yerleşim yerlerinden tahliye etmek zorunda kaldık. Tamamen emniyet amaçlı" dedi.(HABER MERKEZİ)