Soyer: Altından kalkamayacağımız tablolarla karşılaşma ihtimali var

Korona virüsü salgınının İzmir depremiyle beraber kentte hızlandığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gönüllü karantina çağrısı yaptı. Soyer, çok ağır tablolarla karşılaşabileceklerini söyledi. Soyer, salgın nedeniyle halka açık etkinliklere bir süre ara verdiklerini de kaydetti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, belediye meclisinin kasım ayı dördüncü birleşiminde konuştu. Korona virüsü salgınında bilançonun ağırlaştığına dikkat çeken Soyer, "Önümüzdeki günlerde altından kalkamayacağımız çok ağır tablolarla karşılaşma ihtimali var" diyerek gönüllü karantina çağrısında bulundu.

Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yapılan toplantıda konuşan Soyer, tedbirlerin sıklaştırılması gerektiğini vurguladı. Soyer, tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de virüsün ciddi bir tırmanış içerisinde olduğunu söyledi.

İzmir’de özellikle deprem sırasında yaşananlar nedeniyle önlemlere çok fazla dikkat edilemediğine değinen Soyer, “Bu süreç salgının yayılım hızını arttırdı. Aynı zamanda Türkiye genelinde de çok ciddi bir artış var. Önümüzdeki günler çok kritik. Gönüllü karantinayı herkes kendi ölçeğinde başlatsın” dedi.

Okullarda ara tatilin başladığını hatırlatan Tunç Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tam da okulların tatile başladığı bir dönem. Ailelere rica ediyorum, bunu bir tatil olarak görmesinler ve zorunlu olmadıkça çocuklarını evden dışarı bırakmasınlar. Genel olarak da zorunlu olmadıkça evden çıkılmasın ve gönüllü bir karantina uygulamalarını rica ediyorum. Önümüzdeki günlerde altından kalkamayacağımız çok ağır tablolarla karşılaşma ihtimali var. Çok ciddi bir yayılma hızı ve hastamız var. Hastanelerde yığılma var. Kısacası İzmir’de özellikle önümüzdeki günlerde tedbirleri daha da sıkılaştırmak mecburiyetindeyiz.”

HALKA AÇIK ETKİNLİKLERE ARA VERİLDİ

Tunç Soyer, daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, salgının önüne geçmek için ek önlemler aldıklarını belirtti.

Halka açık kültür, sanat, spor etkinliklerine yarından itibaren ara verdiklerine dikkati çeken Soyer, bu kapsamda Teleferik tesisleri, Doğal Yaşam Parkı, Grand Plaza'nın işlettiği tüm restoran ve kafeler ile Meslek Fabrikası kurslarının bir süre kapalı olacağını kaydetti. (ANKA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR