Sokak kısıtlamasında yedinci hafta sonu

Pandemi önlemleri kapsamında yedinci defa uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması başladı. İçişleri Bakanlığı, yaptığı açııklamada kısıtlamaların ayrıntılarına ilişkin hatırlatmalar yapıp, uyardı: "Sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı düşüncesiyle temel ihtiyaç malzemesi temini amacıyla fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerlerinde yoğunluğa sebep olunmasına gerek bulunmamaktadır."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Covid-19 salgını nedeniyle hafta sonları için getirilen kısıtlamaların yedincisi başladı. Kısıtlamalar pazartesi sabahı 05.00'da sona erecek. İçişleri Bakanlığı, korona virüsü tedbirleri kapsamındaki sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili bazı hatırlatmalar yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alınmıştır" ifadeleri yer aldı. Bu kapsamda kısıtlamanın ayrıntıları ise özetle şu şekilde açıklandı: 

• Market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler bugün (cuma) saat 20.00’ye kadar, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir.

• Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri ise bugün (cuma) saat 20.00’ye kadar paket servis+ gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecek olup bu işyerleri Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

• Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır.

• Online sipariş firmaları da Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebileceklerdir.

• Vatandaşlarımız sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde (Cumartesi-Pazar) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidip gelebileceklerdir.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında "yoğunluk oluşturulmaması" uyarısı da yapıldı: "Bu açıklamalardan da görüleceği üzere sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı düşüncesiyle temel ihtiyaç malzemesi temini amacıyla fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerlerinde yoğunluğa sebep olunmasına gerek bulunmamaktadır." (HABER MERKEZİ)