Slovakya'da uçan otomobil AirCar'dan şehirler arası test uçuşu

Slovakya'da Štefan Klein tarafından geliştirilen uçan otomobil, şehirler arası ilk test uçuşunu tamamladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Slovak mucit Štefan Klein tarafından geliştirilen ve AirCar adı verilen verilen uçan otomobil, Slovakya'da şehirler arası test uçuşu yaptı. AirCar, yaklaşık 75 kilometre süren test uçuşunda 35 dakika havada kaldı ve 170 kilometre sürate ulaştı. Slovakya'daki Bratislava ve Nitra kentleri havaalanları kat edilen bu mesafe, bu uçan otomobil prototipi ile yapılmış en uzun mesafe oldu.

Prototipi de uçuran Štefan Klein, aracı üretmenin yaklaşık iki yıl aldığını ve iki milyon euro'dan daha az bir yatırımla geliştirildiğini söyledi. Araç, drone taksi prototiplerinin yapabildiği gibi dikey havalanamıyor ve bir piste ihtiyaç duyuyor. 2019 yılında yatırım şirketi Morgan Stanley, sektörün 2040 yılına dek 1.5 trilyon dolarlık bir değere ulaşabileceğini öngördü. Bu tip hava taşımacılığının, ulaştırma altyapısı üzerindeki baskıyı da azaltacağı değerlendiriliyor. 

Yaklaşık 70 litre benzin alabilen uçağın bin kilometrelik bir menzili olabileceği belirtiliyor. Hibrit araçta BMW motoru bulunuyor ve normal araç deposu ile hareket ediyor. Klein, iki dakika 15 saniyede otomobilden uçağa dönüşen hibrit aracın 2500 metre irtifaya ulaşabileceğini de belirtiyor.

Araç şu ana dek 40 saatten fazla havada kaldı ve 143 iniş ve kalkış gerçekleştirdi. AirCar ismi verilen prototip, iki kişiye kadar taşıyabiliyor ve toplam 200 kiloluk yükle havalanabiliyor. Batı İngiltere Üniversitesi'nden havacılık uzmanı Doktor Stephen Wright, AirCar'ın "Bugatti Veyron ile Cesna 172 aşkının meyvesi" gibi göründüğünü söyledi. Ancak Wright, uçan otomobilin sertifikalanması noktasında kafasında yüzlerce soru olduğunu da kaydediyor ve "Önemli olan herhangi bir olay olmadan milyonlarca saat uçabilmesi" diyor. (BBC Türkçe)