'Siyah sinemanın babası' Melvin Van Peebles öldü

'Siyah sinemanın babası’ şeklinde anılan yönetmen Melvin Van Peebles öldü. Yönetmen, 89 yaşındaydı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'Siyah sinemanın babası’ diye anılan yönetmen Melvin Van Peebles'ın salı günü New York'ta öldüğü açıklandı. 89 yaşındaki yönetmen, 1970’lerde çektiği "Watermelon Man" ve "Sweet Sweetback's Baadasssss Song" gibi filmlerle tanınıyordu. 

Yönetmen Spike Lee, Peebles'ın ölüm haberi üzerine sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, "Çığır açan filmi 'Sweet Sweetback’s Badasssss Song' ile bağımsız siyah sinemayı ön plana çıkaran Melvin Van Peebles'ı kaybettiğimiz için çok üzgünüm. Melvin, film kariyerimin büyük bir destekçisiydi. Kahretsin, bir devi daha kaybettik” ifadelerini kullandı. 

MELVIN VAN PEEBLES KİMDİR?

Chicago doğumlu Melvin Peebles, edebiyat fakültesinden dereceyle mezun olduktan sonra kısa bir süre ABD hava kuvvetlerine katıldı. Hollanda tiyatrosunu inceledikten sonra adına Van sözcüğünü ekledi. Aynı zamanda yazarlık, oyunculuk, yönetmenlik, müzisyenlik yaptı, roman yazdı ve astronomi çalıştı.

İlk filmi "Geçen Üç Günün Hikayesi", Fransa’da beyaz bir kızla dostluk kurduğu için rütbesi düşürülen bir siyah askerle ilgiliydi. Bu film Hollywood’da dikkati çekmesine yardımcı oldu. Yönetmen, filmlerinin başarısından sonra Broadway için müzikal yazdı. (AjansBizim)