Sivil toplumu hedef alan yasa tasarına karşı kampanya

Sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflara kayyım atanmasının önünü açan, Cumhurbaşkanı'na bu kuruluşların hesaplarına el koyma yetkisi veren yasa tasarısına karşı imza kampanyası başlattı. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović de yasa teklifinin kabul edilmemesi çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sivil toplum kuruluşları, AK Parti tarafından Meclis'e getirilen ve Cumhurbaşkanı ile İçişleri Bakanlığı’nın yetkilerini genişletirken, dernekler, vakıflar, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına kayyım atamasının önünü açan yasa tasarısının geri çekilmesi için imza kampanyası başlattı.

Onlarca STK ve örgütün imzaladığı kampanyada, perşembe günü Meclis Genel Kurulu’na gelmesi beklenen ve 6 kanunda değişiklik öngören 43 maddelik “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi”nin Anayasa başta olmak üzere Türkiye’nin altında imzası bulunan uluslararası insan hakları sözleşmelerine ve edinilmiş müktesep haklara aykırı olduğu ifade edildi. 

'ÖZGÜRLÜKLER CİDDİ ŞEKİLDE KISITLANACAK' 

STK'ların site üzerinden yaptığı ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yasa teklifinin amacı ve ismi ile hiç ilgisi olmadığı halde, Yardım Toplama ve Dernekler Kanunlarında yapılan değişiklikler ile mevcut dernek ve vakıfların yardım toplama faaliyetlerini ve örgütlenme özgürlüğünü ciddi şekilde kısıtlayacak ve İçişleri Bakanlığı’nın dernekler üzerindeki siyasi vesayetini sağlayacak yeni düzenlemeler içeriyor. 

Teklifin aynen yasalaşması durumunda, başta insan hakları dernekleri olmak üzere, kadın hakları, mülteci hakları, çocuk-gençlik hakları ve LGBTİ+ hakları alanında faaliyet gösteren dernek ve vakıflar, çeşitli hukuk dernekleri, sosyal mücadele yürüten dernekler ile sosyal yardım için fon kaynakları kullanan dernekleri, hemşeri dernekleri, spor kulüpleri, farklı inanç gruplarının dernek ve vakıflarının tümü tek imza ile kapatılma riskiyle karşılaşacak, bu konuda açılacak idari davalar yıllarca süreceği için pratikte ‘hızlı kapatma’ prosedürü yaratılmış olacaktır.

Aşağıda imzası bulunan sivil toplum örgütleri olarak ekte kapsamlı olarak temel itiraz sebeplerini belirttiğimiz tekliften dernekler, vakıflar ve yardım toplama ile ilgili maddelerin geri çekilmesini, sosyal tarafların görüşleri alınmadan bu tarz tekliflerin yapılmamasını talep ediyoruz.”

AVRUPA KONSEYİ'NDEN ÇAĞRI

Bu arada Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović, TBMM'yi Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını sınırlandıracak ve haklarında terör suçlarından soruşturma açılan yöneticiler yerine kayyım atamasını mümkün kılacak yasa teklifini kabul etmemeye çağırdı. (HABER MERKEZİ)

Metne imza vermek için TIKLAYIN