Şişli Etfal Hastanesi ‘depreme dayanıksız’ denilerek boşaltılmıştı: Hastalar özel hastanelere yönlendiriliyor

Şişli Etfal Dayanışması, Şişli Etfal Hastanesi’nin taşınmasına tepki göstererek 11 Aralık’ta eylem yapacaklarını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şişli Etfal Hastanesi’nin taşınmasına karşı yapılan mücadele 3 yıldır devam ediyor. Şişli Etfal Dayanışması’nın 2018’den beri düzenlediği onlarca basın açıklaması, protesto gösterilerine rağmen herhangi bir gelişme yaşanmadı.

Konumu nedeniyle hayati önem taşıyan Şişli Etfal Hastanesi ikiye bölünerek Seyrantepe ve Sarıyer’e taşındı. Hastane taşındığından beri Okmeydanı Hastanesi’nin günlük bin hastaya bakma kapasitesi bin 500’e çıktı. Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nden randevu alamayanlar özel hastanelere gitmek zorun bırakılıyor.

Şişli Etfal Hastanesi’nin taşınma gerekçesi olarak binanın depreme dayanıksızlığı gösteriliyor. Ancak hastanenin ana binasının birkaç katının boya badanasını ve tefrişatını yapılıp İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün bazı birimlerinin oraya taşındığı görülüyor. Yaklaşık 300 kişi ‘dayanıksız’ denilen binada çalışacak.

Buna dur demek için Şişli Etfal Dayanışması, 11 Aralık’ta Şişli’de ‘İnsan Zinciri’ oluşturacak kapsamlı bir eyleme hazırlık yapıyor. Şişli Etfal Dayanışması, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yaptı.

‘BİZE ÖZEL HASTANELERE MÜŞTERİ OLUN DİYORLAR’

Şişli Etfal Dayanışması’ndan Betül Adatepe, “122 yıldır Şişli ve çevre halkına hizmet vermekte olan Şişli Etfal Hastanemiz, ‘binaları depreme dayanıklı olmadığı’ gerekçesiyle tamamen boşaltıldı. Nitelikli, parasız, tam teşekküllü sağlık hizmeti aldığımız, kuşaktan kuşağa şifa kaynağımız olan, orada doğan torunların yaşlanıp kendi torunlarını kucağına aldıkları, hemen yanı başımızdaki hastanemiz elimizden alındı. Hastanemiz ikiye bölünerek Seyrantepe ve Sarıyer’e taşındı. Bölgemizde kalan tek kamu hastanesi olan Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi, Etfal’den boşalan yükün altında eziliyor. Şişli’de kamusal sağlık sistemi tamamen çökmüş durumda. Bize iki seçenek bırakıyorlar: Ya 2-3 toplu taşıma aracı kullanarak 10-15 kilometre uzaklıktaki Seyrantepe veya Sarıyer’e gidin, ya da özel hastanelere müşteri olun diyorlar. Bunlarda hiç insaf kalmamış. Normal hastaların dahi zorlandığı aktarmalı ulaşım yollarında, yaşlı ve engellilerin uzak mesafelere nasıl gideceklerini hiç dert etmiyorlar. Umurlarında değil! Yetkililere sesleniyoruz; lütfen sıradan bir yurttaş gibi, toplu taşıma araçlarını kullanarak Seyrantepe veya Sarıyer’e gidip muayene olmayı deneyin ve insanların neler çektiklerine bizzat tanıklık edin. Belki vicdanlarınızın sesini duyarsınız” dedi.

‘SORUYORUZ: BU NASIL İŞTİR?’

“Bizler, anayasasında 'sosyal hukuk devleti' diye tanımlanan bir devletin, bir cumhuriyetin yurttaşlarıyız. Bizler, kamusal, nitelikli, parasız sağlık hakkımızdan yararlanmak için yollarda rezil olmak da istemiyoruz, özel hastanelerin müşterileri olmak da” diyen Adatepe, şunları söyledi: “Etfal Hastanesi'nin boşaltılma gerekçesi için ne demişlerdi halka; 'Raporlar var. Binalar depreme dayanıksız, yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor' demişlerdi. Şimdi görüyoruz ki, hastanenin ana binasının birkaç katının boya badanasını ve tefrişatını yapıp İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün bazı birimlerini oraya taşıyorlar. Yaklaşık 300 kişi dayanıksız dedikleri binada çalışacaklarmış. Soruyoruz: Bu nasıl iştir! Bu nasıl akıl tutulmasıdır! Binalar depreme dayanıksızsa siz neden taşınıyorsunuz o binalara! 300 kişiyi beton tabutta mı çalıştıracaksınız! Yok eğer, binalar dayanıklıysa ya da güçlendirme yeterli olacaksa neden taşıyıp boşalttınız 122 yıllık hastanemizi. Hastane hizmete devam ederken güçlendirme yapılamaz mıydı? Açıklama bekliyoruz. Etfal Hastanesi'ni tamamen tasfiye etmek, araziye çökmek, birilerine hediye etmek için halka yalan mı söylediniz? Yalan söylemedinizse nedir bu işin aslı. Kente ve doğaya yönelik suçlarınıza bir yenisini daha mı eklemeye hazırlanıyorsunuz?”

‘GELİN HALKA AÇIKLAYIN’

Yetkililerden Etfal’in yerinde kalacağına dair söz ve güvence talep ettiklerini ancak yanıt alamadıkların ifade eden Adatepe, şöyle devam etti: “Meclis'te verilen soru ve araştırma önergelerine, 30 bin imzalı dilekçemize olumlu ya da olumsuz hâlâ bir yanıt alamadık. Şimdi, sivil hak mücadelemizde yeni bir aşamaya geçiyoruz. Bildiğiniz üzere, 10 Aralık, tüm dünyada İnsan Hakları Günü, o hafta da İnsan Hakları Haftası olarak kabul edilir. Bizler de İnsan Hakları Haftası kapsamında, en temel haklarımızdan olan sağlık hakkımıza sahip çıkmak için meydanlara çıkıyoruz. 11 Aralık Cumartesi günü, Şişli Cevahir AVM önünde gerçekleştireceğimiz kitlesel basın açıklamasında buluşacağız. Basın açıklamasını takiben Etfal için el ele, kol kola insan zinciri oluşturacağız. Sendikalar, sivil toplum örgütleri ve meslek örgütlerinin desteğiyle gerçekleştireceğimiz büyük buluşmaya, başta Şişli halkı ve özgür basın olmak üzere herkesi bekliyoruz. Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine de buradan çağrıda bulunuyor, kendilerini etkinliğimize davet ediyoruz. Etfal’in akıbetinin ne olacağını, yerine ne düşünüldüğünü açıklamak için bundan iyi fırsat olmaz. Gelin, halka açıklayın.”

‘REZİDANS YAPILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Olumlu yanıt alıncaya kadar taleplerimizi kararlı bir şekilde dile getirmeye devam edeceklerini belirten Adatepe, sözlerini şöyle noktaladı: “Bu ülkenin geleceğine sahip çıkan, kişisel ve toplumsal haklarına sahip çıkan, vergisinin nerelere nasıl kullanıldığını dert edinen, hesap sorma kültürüne sahip yurttaşları olarak, halkı ve kurumlarını hiçe sayan, taleplerini görmezden gelen bir anlayışı kabul etmiyoruz. Onurlu birer yurttaş olarak, halka kul muamelesi yapılmasını içimize sindiremiyoruz. İnsanın haysiyetine saygı gösterilmeyen tutumları, elimizdeki imkânı alıp bizleri özel hastanelere müşteri olmaya zorlayan sağlık politikalarını reddediyoruz. Etfal’in 36 bin 525 metrekarelik, Boğaz manzaralı, ‘kupon’ diye adlandırılan arazisinde sağlık turizmi, butik hastane, AVM ya da rezidans gibi projelerin yapılmasına ya da bir hastane zincirine peşkeş çekilmesine geçit vermeyeceğiz. Böylesi hevesleriniz varsa unutun! Sağlık Bakanı başta olmak üzere yetkililerden açık, net, tatmin edici bir açıklama bekliyoruz. Tam teşekküllü bir eğitim ve araştırma hastanesi olarak Etfal’in yerinde yeniden inşa edileceğinin, 122 yıllık hastanemizin, yenilenmiş binalarında halka şifa dağıtmaya devam edeceğinin sözünü istiyoruz.”