Şırnak: Köylüler elektrik ve su kesintileriyle mi cezalandırılıyor?

Yıllar öncesine ait elektrik ve su faturaları ödenmediği gerekçesiyle Şırnak'a bağlı 13 köyün elektrik ve suları kesildi. Özellikle pandemi döneminde su ihtiyacının olduğunu söyleyen köylüler, HDP'ye oy verdikleri için cezalandırıldıklarını öne sürüyor. Köylüler yetkililere, “Sadece bir gün gelin burada yaşayın” çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı yaklaşık 13 köyde aylardır su ve elektrikler kesik. Köylüler duruma tepki gösterirken, muhtarlar defalarca Şırnak Valiliği ile durumu konuştu. Ancak bütün girişimlere rağmen sorun çözülmedi. Yaşanan bu sorunların nedeni ise 20 yıl öncesine ait elektrik ve su borçları. Köylüler HDP'ye oy verdikleri için cezalandırıldıklarını söylüyor. Aylardır suları kesik olan bir köylü ise yetkililere, “Burada sadece bir gün için yaşamaya gelin” çağrısında bulundu.
HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz da konuyu Meclis gündemine taşıdı.

YETKİLİLERE ÇAĞRI...

Güçlükonak'ın Boyuncuk köyünde yaşayan bir köylü yaşanan soruna ilişkin şunları söyledi: “Aylardır sularımız kesik. Perişan durumdayız. Hayvanlarımıza su alabilmek için derelere gidiyoruz. Yaşanan bu durum hem hayvanlara hem de bize yazık. Pandemi döneminde en çok ihtiyaç duyulan suyun kesilmesi kabul edilir bir şey değil. Yetkililerin buna bir çözüm bulmasını istiyorum.”

Konuyla ilgili konuştuğumuz birçok köylü ise yaşanan elektrik ve su kesintilerini 'cezalandırma' olarak yorumluyor. Nedeni ise seçim dönemlerinde bu köylerden en çok oy alan parti HDP. Bir köylü bunun için de şunları söyledi: “Bu sorunlar Trabzon'un ya da Türkiye'nin başka bir köyünde olsaydı şu an yer yerinden oynardı. Bunun cezalandırma olduğunu hepimiz biliyoruz. Seçim dönemlerinde köylülerin büyük çoğunluğu HDP'ye oy veriyor. Kimse bize, 'sizi cezalandırmıyoruz, köylülere değer veriyoruz' demesin. Her şey apaçık ortada. Yetkililere çağrımız şudur: Gelin köydeki yolların durumunu, suların ve elektriklerin nasıl kesik olduğunu görün. Burada bir gün bile yaşayamazsınız!”

MUHATTAPLARDAN YANIT YOK

Konunun muhattabı ise Şırnak İl Özel İdaresi. Ancak konuyla ilgili aradığımız il özel idaresi bizi belediyeye bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne yönlendirdi. Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden de yanıt alamadık. Ayrıca elektrik kesintileri için aradığımız DEDAŞ'tan da yanıt alamadık.

'AK PARTİ ÜYELİK DAYATIYOR' İDDİASI

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz konuyu Meclis gündemine taşıdı. Kaçmaz verdiği önergede, köylülerin yaşadığı elektrik sorununun çözümü için AK Parti'ye üye olma şartının dayatıldığını öne sürdü. Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a şu soruları sordu:

 - Haberi olmadan yurttaşları AKP’ye üye yapan yetkililer hakkında şimdiye kadar

açılmış bir soruşturma var mıdır?

 - Hükümetiniz tarafından yereldeki AKP’li yetkililere böyle bir talimat mı verilmiştir?

- AKP’nin sosyal devlet anlayışı AKP’ye üye olma şartına mı bağlıdır?