Şirketin ricasıyla gözaltına alınan Deriteks başkanı Covid'e yakalandı

İzmir Gaziemir Serbest Bölge’de bulunan SF Trade Tekstil’deki direniş nedeniyle şirketin ricası üzerine gözaltına alınan Deriteks İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, Covid 19 virüsüne yakalandı. Alagöz yaptığı açıklamada, "Cuma gece alındığım gözaltında sosyal mesafeme ve kişisel hijyenime dikkat edemeyeceğim ortamlarda bulundurduklarından dolayı Covid-19 testim pozitif çıktı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Cihan Başakçıoğlu

İZMİR - İzmir Gaziemir Serbest Bölge’de bulunan SF Trade Tekstil’de, Deriteks Sendikası'na üye oldukları için işlerine son verilen kadın işçilerin başlattığı direnişe pandemi süreci nedeniyle ara verilmişti. Deriteks İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz ise SF Trade Tekstil'in şikâyeti üzerine 19 Mart günü gözaltına alındı. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda gözaltına alınan Alagöz, bir gece gözaltında tutularak savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılırken, Alagöz'ün gözaltı işleminin ardından Covid-19 virüsüne yakalandığı öğrenildi.

 

'GÖZALTINDA SOSYAL MESAFE VE KİŞİSEL HİJYENİME DİKKAT EDEMEYECEĞİM ORTAMLARDA BULUNDUM'

Covid-19 testi pozitif çıkan Alagöz sosyal medya üzerinden şu açıklamada bulundu;

"SF Trade Tekstil Fabrikası işverenin ricası üzerine haksız ve hukuksuz yakalama, gözaltı işlemi sonrası cuma gece alındığım gözaltında sosyal mesafeme ve kişisel hijyenime dikkat edemeyeceğim ortamlarda bulundurduklarından dolayı bugün Covid-19 testim pozitif çıktı. Bu sebeple birkaç gün dinlenmem gerektiğini söylediler. Birkaç gün telefonlarım kapalı olabilir."

'KOŞULLAR BERBATTI'

Konuyla ilgili ulaştığımız Deriteks İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz Gazete Duvar'a konuştu. Konuşurken zorluk çektiği görülen ve sık sık nefes problemi yaşayarak öksüren Alagöz, gözaltı sürecini şu şekilde anlattı:
"Havaalanında indikten sonra erkekler ve kadınlar olarak ayırdılar. Kimliğimi görünce herkesin içinde 'Şahsı yakaladık' diye bağırdılar. Sonrasında apar topar gözaltına alındım. Tuhaf koşullardı, her taraf berbattı. Birkaç defa hastaneye gittik. Aynı gün 7-8 tane gözaltı vardı. Sonra hepimizi yan yana beklettiler. Savcılıkta da yaklaşık üç saat bekledik. Koridor zaten ana baba günüydü"

ŞİRKET BEŞ AYRI KİŞİYLE ŞİKÂYETTE BULUNMUŞ

Yaşanan sürecin hukuksuzluğuna dikkat çeken Alagöz, "İşçiyi işten atacaksınız, insanlar sendikal hak ve özgürlüklerini kullandıkları için her türlü baskıyı yapacaksınız. Ben de çıkıp bunu sosyal medyada paylaştığımdan kaynaklı ustasından genel müdürüne beş ayrı kişiyle gidip şikâyet edeceksiniz. Hiçbir tebliğ yok, hiçbir çağrı yok, bildirim yok. Gözaltında olduğum sürede ertesine güne kadar neyle suçlandığımı bilmiyordum. Böyle bir haksız hukuksuz uygulama. Savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldım. Ülkede sermaye cephesi çıkarttığı işçiler hakkını arıyor diye kapıda direnenlere dava açacak, sendikacı hak arıyor diye dava açacak. Böyle aymaz bir durum" diye konuştu.

'HEM HUKUKSUZCA GÖZALTINDA KALDI HEM DE HASTALANDI'

Gazete Duvar'a konuşan Deriteks Sendikası İzmir Örgütlenme Uzmanı Cihan İşçi, geçen hafta cuma gecesi gerçekleşen gözaltı işleminin ardından Alagöz'ün pazartesi günü kendini kötü hissetmesi nedeniyle test yaptırdığını ve dün sonuçlanan testinin pozitif çıktığını söyledi. İşçi, gözaltı işleminin hukuksuz olduğunu ifade ederek, şunları aktardı; "Bir şikâyet üzerine gözaltına alınıyor. Fakat bu şikâyet tebliği hiçbir karakoldan ne sendikamıza ne de kişisel ev adreslerine ne de herhangi bir telefonumuza iletiliyor. Havalimanında tam da böyle uygun koşulların olmadığı dönemde gözaltına alındı, şimdi de karantinada. Hem hukuksuzca bir buçuk gün gözaltında kaldı hem de bundan kaynaklı hastalandı."