Sinovac aşısı DSÖ'den acil kullanım onayı aldı

Türkiye'nin de kullandığı Çin menşeli korona virüsü aşısı Sinovac, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) acil kullanım onayı verilen aşılar listesine girdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'de de kullanılan Çin menşeli Sinovac aşısının acil kullanım onayı verilen aşılar listesine alındığını açıkladı. Sinovac aşısı, Sinopharm'ın ardından DSÖ listesine giren ikinci Çin aşısı oldu.

TAVSİYEDE YAŞ LİMİTİ YER ALMADI 

DSÖ açıklamasında, Sinovac aşısının 18 yaş üzerindeki yetişkinlerde kullanılmasının tavsiye edildiği belirtildi. Eldeki verilere göre aşının ileri yaşlarda da etkili olduğu, bu nedenle Sinovac aşısında yaş açısından bir üst limit gerekmediği de vurgulandı.

İKİNCİ DOZ İÇİN 2-4 HAFTA TAVSİYESİ

DSÖ, Sinovac aşısının ikinci dozunun 2-4 hafta arasında yapılmasını tavsiye etti.

COVAX ÜZERİNDEN DAĞITILABİLECEK

Bir aşının DSÖ'nün acil kullanım onayı listesine girip girmemesi ülkeler açısından bağlayıcı bir özellik taşımıyor. Bununla birlikte, bir aşının DSÖ listesinde yer alması, ülkelerin ulusal ilaç düzenleyici kurumları nezdinde o aşının güvenli ve etkili olduğuna dair bir işaret anlamına geliyor. DSÖ onayı aynı zamanda, Sinovac aşısının küresel aşı ittifakı COVAX üzerinden yoksul ülkelere dağıtılmasının da önünü açmış oldu. (DIŞ HABERLER)

Etiketler Sinovac DSÖ