Antalya Altın Portakal Film Festivali çevrimiçi etkinliklerle tüm Türkiye'ye ulaşacak

Altın Portakal, online etkinliklerle izleyicilerle buluşacak. Festival, 3-10 Ekim'de düzenlenecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bu yıl 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, festival kapsamında düzenlenecek online gösterimler ve etkinlikler ile tüm Türkiye'deki izleyicilerinin karşısına çıkacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen festival, MUBI ile bu yıla özel bir iş birliğine imza atarak izleyiciler için Altın Portakallı Filmler seçkisi hazırladı.

Altın Portakal Sinema Okulu kapsamında sinemacılarla farklı başlıklar altında gerçekleştirilen söyleşiler festival sosyal medya hesaplarından herkesin erişimine açık olacak. Sinema yazarı Mehmet Açar moderatörlüğünde oyuncu-yönetmen-senarist Ercan Kesal ve oyuncu Nazan Kesal ile “Aile Boyu Sinema”, sinema yazarı ve akademisyen Ahmet Gürata moderatörlüğünde yönetmen Kıvanç Sezer ile “İlk Filmimi Nasıl Çektim?”, sinema yazarı Evrim Kaya moderatörlüğünde oyuncu Damla Sönmez ile “Türkiye’de Kadın Oyuncu Olmak”, yönetmen ve yapımcı Haşmet Topaloğlu moderatörlüğünde yönetmen-senarist Pelin Esmer ile “Belgeselden Kurmacaya-Kurmacadan Belgesele”, sinema yazarı Esin Küçüktepepınar moderatörlüğünde yönetmen-yapımcı-senarist ve akademisyen Emin Alper ile “Hikâyeden Sinemaya”, yapımcı Engin Palabıyık moderatörlüğünde yönetmen-senarist İlksen Başarır ve oyuncu Mert Fırat ile “Birlikte Film Yapmak Üzerine” başlıklı söyleşiler, festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

ALTIN PORTAKAL SİNEMA OKULU ÖĞRENCİLERİNE ÖZEL ONLİNE DERSLER

Altın Portakal Sinema Okulu dersleri ise bu yıl 4-9 Ekim tarihleri arasında seçilen 250 öğrenciye özel olarak online gerçekleşecek.  Altın Portakal Sinema Okulu’na seçilen 250 öğrenci; yönetmen Ceylan Özgün Özçelik ile "Film Yapımında Ana Ekibi Kurmak ve İletişim", senarist-yönetmen Atasay Koç ile “Senaristliğin Sırrı”, kurgucu Selda Taşkın ile “Temel Kurgu”, Yapımcı Müge Büyüktalaş ile “Yapımcılık-Bütçe Oluşturma", sinema yazarı Evrim Kaya ve Festival danışmanı, sinema yazarı, akademisyen Ahmet Gürata ile “Film Okuma” ve yönetmen, video sanatçısı Köken Ergun ile “Belgesele Hazırlanma Süreci” konulu online derslere katılacaklar.

ALTIN PORTAKAL FİLMLERİ MUBİ'DE

Farklı dönemlerde festivalin büyük ödülü olan Altın Portakal’ı kazanmış altı filmlik bir seçki 3 Ekim - 30 Kasım tarihleri arasında MUBI üyeleri tarafından izlenebilecek. MUBI, abonesi olmayan izleyicilerin de bu özel seçkiyi izleyebilmesi için, yalnızca mubi.com/antalya adresi üzerinden yapılacak aboneliklere özel 30 gün ücretsiz deneme süresi hediye edecek.

MUBI’de izlenebilecek filmler; büyük usta Lütfi Ömer Akad’ın Göç Üçlemesi’nin ikinci filmi “Düğün”, politik sinemanın önemli örneklerinden Yavuz Özkan imzalı “Maden”, Atıf Yılmaz’ın Türkiye sinemasındaki en etkileyici kadın öykülerinden biri olan fantastik filmi “Aaahh Belinda”, Uğur Yücel’in Türkiye'yle ilgili pek çok farklı meseleye dokunan filmi “Yazı Tura”, Ben Hopkins’in özgün filmi “Pazar: Bir Ticaret Masalı” ve Tolga Karaçelik’in filmi “Sarmaşık”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR