Venedik Film Festivali Eylül ayında yapılacak

Venedik Film Festivali Eylül’de düzenlenecek. Festivalin planlandığı gibi yapılması güvenli bulundu.

DUVAR – Veneto valisi Luca Zaia, 77. Venedik Film Festivali’nin planlandığı tarihte gerçekleşeceğini açıkladı. Zaia pazar günü yaptığı açıklamada, “Mimarlık Bienali”nin gerekli pavyonların inşa edilmesindeki komplikasyonlar nedeniyle ertelendiğini söylerken, film festivalinin devam edeceğini ancak bu yıl muhtemelen daha az film olacağını belirtti. Zaia’nın da doğruladığı etkinlik, 2-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

Variety’nin haberine göre, Venedik Film Festivali, Mayıs ayının başlarında film endüstrisi yöneticileriyle endişelerini ve önerilerini kaydetmek amacıyla bir araştırma yaptı. Venedik Film Festivali Sanat Yönetmeni Alberto Barbera tarafından ortaya konan araştırma sonucunda, film endüstrisi çalışanlarının festivalin geri dönmesi için ne kadar istekli oldukları ifade edildi.

FESTİVAL PLANLANDIĞI GİBİ YAPILACAK

Barbera, yapılan araştırma kapsamında, sinema sektörü yöneticilerine, “Bu zor zamanlarda, festivali yeni bir başlangıç yapmak ve sinemayı hayatta tutmak için güçlü bir işaret olarak kullanmak isteyip istemediğinizi bilmeden planlamanın imkansız olduğunu biliyoruz” dedi. Sektör temsilcilerinden gelen cevaplar üzerine organizatörler, festivalin planlandığı gibi yapılmasını güvenli buldu.

JÜRİ BAŞKANLIĞINI CATE BLANCHETT ÜSTLENECEK

Daha önce sanal bir festival düzenlemeyeceğini açıklayan Venedik Film Festivali, sektör araştırmasında festivale katılamayacak fakat akredite olmuşlar için “güvenli bir online platform kullanan sanal bir gösterim odası” düşünüldüğünü de açıkladı. Bu yıl 77’ncisi düzenlenecek Venedik Film Festivali’nde, büyük ödül Altın Aslan’ı belirleyecek uluslararası jürinin başkanlığını oyuncu ve yapımcı Cate Blanchett üstlenecek. Jüri başkanı olduğu ocak ayında açıklanan Blanchett, “Her yıl Venedik Film Festivali’nin seçimlerini merakla bekliyorum ve çok dikkat çekici buluyorum. Venedik, dünyanın en fikir veren festivallerinden biri. Bu yıl, jüri başkanı olmak bir ayrıcalık ve mutluluk” ifadelerini kullanmıştı.

Festivalin Sanat Yönetmeni Alberto Barbera, Blanchett için, “Kendisinin aynı zamanda sanatsal, insani, çevreden yana tutumu ve de önyargılarla yüzleşmesi gereken erkek egemenliğindeki film endüstrisinde kadınları savunuşu, onu toplumda referans figür haline getiriyor. Bir oyuncu olarak muazzam yeteneği, eşsiz zekası ve sinemaya olan samimi tutkusu, jüri başkanı olmak için ideal niteliklerdir. Onu Venedik’te bu yeni rolüyle görmek büyük zevk olacak” dedi. (KÜLTÜR-SANAT SERVİSİ)