Uçan Süpürge Film Festivali’nde sona doğru: Festivalin son günü

Online Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, sona eriyor. Kapanış töreni 21.00’de.

ANKARA – Korona virüsü salgınına karşı alınan önlemler kapsamında online olarak düzenlenen 23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, bugün sona eriyor. 7 Mayıs’ta online açılışı gerçekleşen festival, Uçan Süpürge Vakfı’nın internet sitesi üzerinden ve sosyal medya hesaplarından izleyiciler ile buluşurken, 31 ülkeden 76 film, gösterime sunuldu.

Festivalin kapanış töreni öncesi sinemaseverleri bekleyen programda şu filmler ve söyleşiler yer alıyor:

Kısa film:

Bayan Rozgonyi Mrs. Rozgonyi 22’, Tek Gecenin Çiçeği A Flower Of One Night 13’, Arıcı The Beekeeper 6’, Kuş ve Balina The Bird and the Whale 7’, Efsaneye Göre Legend Has It 7’, Ruh Hali Atlası Mood Atlas 25’, Açık Tabut Coffin Decolleté 6’, Of Here! 6’, Hakkım My Right 3’, O, Kendisi, Ona She, Herself & Her 9’, Nateni, Kimliğim Nateni, My Identity 13’, Tek Gecenin Çiçeği A Flower Of One Night 13’, Bayan Rozgonyi Mrs. Rozgonyi 22’

Uzun metraj:

Yabancılar Şehri Town of Strangers 82’

Brezilyalı göçmenler, İngiliz hippiler, İralandalı bir seyyah, Afgan bir pizzacı ve kahveyi çok seven Suriyeli bir mülteci, gezgin bir yönetmen Gort kasabasına gider ve insanları kendisine rüyalarını, yalanlarını, anılarını ve dedikodularını anlatması için seçmelere davet eder.

Beni Uydur Make Me Up 84’,Gana’da Yaşıyorum, Alın Beni Buradan! I’m Living in Ghana Get Me Out

Film Sonrası Söyleşi: Afrika Filmleri / Ece Güneş Saadetyan – Mahir Şaul

YILMAZ GÜNEY FİLMİ SEYİTHAN GÖSTERİLECEK

23. yılın Onur Ödülü sahibi Nebahat Çehre’nin rol aldığı Yılmaz Güney’in filmi Seyithan, festivalin son günü seyirciyle festival kapsamında buluşuyor. Seyithan; Mazlum bir yiğit olan Seyit Han’ın Haydar ağanın komplosuna kurban gidip, kendi elleriyle öldürdüğü sevgilisi Keje’nin destansı aşk öyküsüdür.

Kadın yönetmen ve yapımcıların filmlerinin yer aldığı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Seyithan Nebahat Çehre’nin Onur Ödülü sahibi olması dolayısıyla gösterimde olacak. Film sonrası Nebahat Çehre ile sinema eleştirmeni ve Uçan Süpürge’nin de seçici kurulunda yer alan Alin Taşçıyan söyleşisi gerçekleşecek.

Saat 21:00’da Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (Fipresci) ödül alan filmi açıklayacak ve festival kapanış töreni online olarak gerçekleşecek. (DUVAR)