Sinemacılardan César Ödülleri’nde değişiklik yapılması için açık mektup

Fransa sinemasının önde gelen isimleri açık mektup yayınladı: Sistematik değişimler yapılmalı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Académie des Arts et Techniques du Cinéma tarafından 1975’ten bu yana dağıtılan ve Fransa’nın Oscarları olarak bilinen César Ödülleri‘nin bu yılki adayları geçtiğimiz ayın sonunda açıklandı. Bu yıl en çok adaylık alan film, Roman Polanski imzalı J’accuse oldu. Hakkında çıkan yeni tecavüz suçlamalarına rağmen Fransa’da sinema dünyası tarafından kabul görmeye devam eden Polanski’nin son filmi, tam 12 adaylık aldı. Polanski’nin Fransa sineması tarafından ödüllendirilmeye devam etmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Adaylıkların açıklanmasının ardından bir duyuru yayınlayan Fransız feminist grup Osez le Féminisme, 45. César Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı ödül töreni sırasında bir protesto gösterisi düzenleyeceklerini açıkladı.

AÇIK MEKTUBUN ALTINDA JACQUES AUDIARD, LEA SEYDOUX, CLAIRE DENIS GİBİ İSİMLERİN İMZASI BULUNUYOR

Fransa sinemasının önde gelen isimleri arasında yer alan ve Académie des Arts et Techniques du Cinéma üyesi olan 200 sinemacı, dün Le Monde’da açık bir mektup yayınlayarak “elitist” olarak tanımladıkları Académie’nin sektörde herhangi bir sesi olmadığını ve kendilerini yansıtmadığını belirtti. Le Monde’da yayınlanan açık mektubun altında Jacques Audiard, Robin Campillo, Laurent Cantet, Bertrand Tavernier, Céline Sciamma, Claire Denis, Arnaud Desplechin, Mati Diop, Léa Seydoux, Roschdy Zem, Bérénice Bejo, Michel Hazanavicius ve Omar Sy gibi Fransa sinemasının önde gelen isimlerinin imzası bulunuyor. 200 sinemacının imzasının bulunduğu bu açık mektupta Académie des Arts et Techniques du Cinéma’nın yönetiminde sorumlu olan L’association de promotion du cinéma‘da sistematik değişikler yapılması isteniyor. Bu değişiklerin başında ise Académie’nin başındaki yönetim kurulunun üyelerinin üyelerin oylarıyla seçilmesi geliyor. Fransa’da Akademi yönetimi L’association de promotion du cinéma, yani Fransız Filmlerini Tanıtma Birliği tarafından belirleniyor.

Bu açık mektubun yayınlanmasının ardından bir açıklama yayınlayan L’association de promotion du cinéma ise bu eleştirileri ve tepkileri dikkate aldıklarını ve Académie’de reforma gidilmesi için taraflar arasında uzlaşının sağlanmasına yardım edecek bir ara bulucu ile anlaşacaklarını duyurdu. (Kaynak)