56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünde yer alacak filmler açıklandı

Altın Portakal'ın Dünya Sineması filmleri belli oldu: 10 film, Antalya’da izleyici ile buluşacak.

DUVAR – 26 Ekim’de başlayacak olan 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünde yer alacak filmler belli oldu. 10 filmlik seçkide Cannes’dan Venedik’e, Sundance’ten Toronto’ya, dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş 10 film yer alıyor.

Yılın en iyi romantik komedilerinden sayılan Billie Piper filmi “Rare Beasts / Ayrık Otları” ve Lauren Greenfield’in Oscar’ın güçlü adaylarından biri olarak gösterilen belgeseli “The Kingmaker / İpleri Elinde Tutan Kadın”, Türkiye prömiyerlerini 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapacak. Cannes’da yarışma dışı gösterilen ve Oscar adaylığı garanti olarak görülen “Diego Maradona” adlı belgesel de seçkinin merak uyandıran bir diğer filmi.

Bong Joon Ho’nun Cannes’da Altın Palmiye’yi kazanan karakomedisi “Parasite / Parazit”, Karim Aïnouz’un Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Film seçilen son filmi “The Invisible Life Of Eurídice Gusmão / Görünmez Yaşam”, Céline Sciamma’nın Indiwire’ın “Yılın En İyi Filmi” olarak duyurduğu ve Cannes’da En İyi Senaryo Ödülü’nün yanı sıra, Kuir Palmiye’yi de alan draması “Portrait Of A Lady On Fire / Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi”, Antalya’da ilk kez gösterilecek.

Dünya Sineması’nın merak uyandıran diğer filmleri ise şöyle: Romanyalı yönetmen Anca Damian’ın Strasbourg Fantastik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan son filmi “Marona’s Fantastic Tale / Bir Köpeğin Fantastik Hikâyesi”, Brezilyalı yönetmen Alejandro Landes’in San Sebastián’da En İyi Film seçilen ve Sundance’in Dünya Sineması bölümünde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmi “Monos”, Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda’nın son filmi “The Truth / Saklı Gerçekler” ve Fransız aktör Nicolas Bedos’un Daniel Auteuil, Guillaume Canet ve Fanny Ardant gibi Fransız sinemasının usta isimlerini bir araya getirdiği komedisi “La Belle Epoque / Yeni Baştan”.

PROGRAM 17 EKİM’DE AÇIKLANACAK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenecek olan 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum’un yöneticiliğini ise Olena Yershova Yıldız yürütecek. 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin programı 17 Ekim’de açıklanacak.