'Saklı Haç'ın ilk gösterimi Diyarbakır'da

Saklı Haç, ilk gösterimini 16 Haziran'da Diyarbakır'da gerçekleştirecek. Belgesel, Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde yaşayan Müslümanlaştırılmış Ermenilerin 1915’ten günümüze uzanan hikâyelerine odaklanıyor.

DUVAR – Gazeteci Altan Sancar ve Serhat Temel’in yönetmenliğinde çekilen, Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde yaşayan Müslümanlaştırılmış Ermenilerin 1915’ten günümüze uzanan hikâyelerine odaklanan “Saklı Haç” belgeseli, ilkgösterimini 16 Haziran’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 19.30’da gerçekleştirecek.

Görüntü yönetmenliğini gazeteci Şiyar Dicle, kameramanlığını gazeteci Sertaç Kayar ve müziğini ise sanatçı Sasa Serap’ın yaptığı belgeselin herkese açık olan gösteriminin ardından yönetmenlerle kısa bir söyleşi yapılması da planlanıyor.

Çalışmalarına 2018 yılının Haziran ayında başlanan belgeselde 1915 ve sonrasında ilçede ve çevresinde yaşayan Ermenilerin akıbeti, Müslümanlaştırılmış Ermenilerin yaşadığı kimlik bunalımı ele alınıyor. İlk bölümünde Eğil ve çevresine yoğunlaşılan belgeselin ikinci bölümünde ise katliam sonrası yaşanan travmalara, bu duyguları yaşayan insanların kendilerinden sonraki kuşaklara aktardıkları hikâyelere ve parçalanan ailelere ışık tutuluyor. (HABER MERKEZİ)