Suriyeli metalcilerin yolculuğu film oldu

Darwish, cep telefonuyla çektiklerini bir filmde topladı. Film, Suriyeli metalcileri merceğe alıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye’nin orta batısında bulunan Hama’da dünyaya gelen film yapımcısı Monzer Darwish’in ülkesindeki iç savaş sırasında Suriye heavy metal müzikten yola çıkarak hazırladığı belgesel tamamlandı ve Youtube’da gösterilmeye başladı.

Milliyet'in haberine göre, 2013 senesinde mahallesinde meydana gelen bir patlamanın ardından ülkesinden ayrılmaya karar veren Darwish, ülkesinde yaşananların bir yansıması olarak gördüğü metal müziğin belgeselini çekmeye karar verdi. Film ‘Syrian Metal Is War’ adıyla ve bir kampanya sayesinde geçen yıl gün ışığına çıktı. Darwish tüm filmi YouTube üzerinden yayımlamaya hazır hale getirdi.

CEP TELEFONUYLA ÇEKTİ

Cep telefonuyla ve DSLR ile çekilen film metal müziği mercek altına alıyor. Suriye’den ayrıldıktan sonra karısı ve bir grup arkadaşıyla Amsterdam’a yerleşen Darwish, yolda kaydettiği videoları karısı ve Suriye’deki müzik grubundan arkadaşıyla birlikte montajlayarak hazır hale getirmiş.

Darwish, Vice News’a verdiği bir röportajda filmin içeriğiyle ilgili verdiği şöyle konuştu: “Hiçbir müzik türünün derin düşüncelerimizi, duygularımızı ve fikirlerimizi açıklamamıza metal müzik kadar izin verdiğini düşünmüyorum.”

Yönetmen, güvenlik endişeleri sebebiyle filmin birçok sahnesini kesmek zorunda kaldığını ekledi: “Suriye’deki savaş bölgeleri intikam kültürüne sahip. Eğer düşmanınızı öldüremezseniz, sevdiklerini öldürün. Bunun, savaşın bu kadar kısa bir sürede nasıl kötüleştiğini gösterdiğini düşünüyorum.”