'Müslüm' filminin tanıtımı yapıldı: Ekim ayında gösterime girecek

Müslüm Gürses'in hayatını anlatan "Müslüm" filminin tanıtımı yapıldı. Filmin Ekim ayında gösterime gireceğini söyleyen yapımcı Mustafa Uslu, "Şu anda gösterime gireceği 12 ülke var. Amacımız bu sayıyı 37'ye çıkarmak" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Müslüm Gürses'in hayat hikayesini anlatan ve "Müslüm" adı verilen filmin tanımı için basın toplantısı düzenlendi. Filmin yapımcılarından Mustafa Uslu, "Önümüzdeki Ekim ayında Türkiye ve dünyada gösterime sokacağız. Şu anda dünyada gösterime gireceği 12 ülke var. Amacımız bu sayıyı 37'ye çıkarmak" dedi.

'ADANA'DA ALEVİ KÜLTÜRÜ YETİŞTİRİLMİŞ'

Filminin tanıtımı için bugün basın toplantısı düzenlendi. Filmden ilk görüntülerin paylaşıldığı toplantıya, yapımcılar Mustafa Uslu ve Nuri Yıldırım, senaristler Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi ile Müslüm Gürses'in eşi Muhterem Nur da katıldı.

Mustafa Uslu, Gürses'in hayat hikayesini hep merak ettiğini belirterek, "Çocukluğumuzdan beri hep Müslüm abinin şarkıları ile büyüdük. Çok büyük hayranlığım vardı. Hayat hikayesini hep merak ediyordum. Adana'da yaşadığı ortamda, Alevi ve Ehli Beyt kültürü ile yetiştirilmişti. Bunları okuyordum. Böyle bir projenin içinde olmaktan çok gurur duydum" dedi.

'GÜRSES'İN AĞZINDAN HİÇ DUYMADIĞINIZ TÜRKÜLER DUYACAKSINIZ'

Uslu, Gürses'i canlandıran Timuçin Esen hakkında ise, "Birini birine benzetmek gibi bir derdimiz yoktu. Eğer öyle bir şey yapsaydık, amatörce ve taklit olurdu. O nedenle biz Müslüm Gürses tavrı ve tarzıyla şarkı söyleyen bir ses yaratmak, yeni bir duruş yaratmak için yola çıktık. Çok büyük emeği var Timuçin Esen'in. Aşağı yukarı bir yıldır bu proje ile yatıp, kalkıyor. Bu projede gördük ki birinin karakteri ile yaşamaya başladığınızda aslında her şeyiniz ona benziyor" diye konuştu.

Filmi gerçek mekanlarda çekmeye çalıştıklarını belirte Uslu, "Filmi gerçek mekanında çektiğin zaman karakterin bilmediğin bir sürü yönünü öğreniyorsun. Adana, Sinanpaşa Mahallesi'nde bize gösterilen kasetlerden sonra Müslüm abinin ağzından hiç duymadığınız türküleri duyacaksınız bu filmde. Biz de o mekanlarda çekim yaparken bunlarla karşılaştık" dedi.

MUHTEREM NUR: GÖRDÜĞÜM KADARIYLA GÜZEL OLDU

Müslüm Gürses'i dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını belirten Mustafa Uslu, "Bu tip filmlerin tek ihtiyacı olan şey zamandır. Mukaddes ve bizim için çok önem arz eden bir hikaye olduğu için ince eleyip, sık dokuyarak önümüzdeki Ekim ayında Türkiye ve dünyada gösterime sokacağız. Şu anda dünyada gösterime gireceği 12 ülke var. Amacımız bu sayıyı 37'ye çıkarmak" şeklinde konuştu.

Filmi başarılı bulduğunu belirten Gürses'in arkadaşı Muhterem Nur ise "Çok güzel olacağına inanıyorum. Gördüğüm kadarıyla çok güzel oldu" dedi. Muhterem Nur filmde Gürses'i canlandıracak olan Timuçin Esen hakkında ise, "Oyun gücü güçlü olan bir sanatçı. Kendisini çok beğeniyorum. Olduğu gibi Müslüm'ü sanatıyla oynayacak" diye konuştu.

Filmin senaristi Hakan Günday, "Hikaye kendi sesini, kültürünü var etmiş çok büyük bir sanatçıya ait olunca yazım süreci, her anı büyük sorumluluk isteyen bir sürece dönüşüyor. Bizim için büyük bir müzik insanını tanımak adına bu olağanüstü bir fırsat. Onun hayatının derinliklerine indikçe bir insanı tanımak, hayatın zorlukları ile nasıl başa çıktığını görmek ilham vericiydi." dedi.

"Müslüm" filminin Şanlıurfa'da çekimleri Adana'da devam ediyor. Yapımcılığını Mustafa Uslu ve Nuri Yıldırım'ın üstlendiği filmin senaryosunu Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi yazarken, yönetmen koltuğunda KETCHE (Hakan Kırvavaç) oturuyor.

Filmde, Müslüm Gürses'i Timuçin Esen canlandırıyor. Filmde Esen'le birlikte Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl, Erkan Can, Turgut Tunçalp, Taner Ölmez, Güven Kıraç, Erkan Avcı, Goncagül Sunar, Şahin Kendirci, Erkan Kolçak Köstengil, Caner Kurtaran ve Teoman da rol alıyor. (İSTANBUL/DHA)