Kıyıya vuran Lenin büstü film oluyor

Sovyetler Birliği yıkıldığında, Karadeniz'in dalgalarıyla Düzce’nin Akçakoca kıyılarına vuran Ekim Devrimi’nin lideri Lenin’in ağaç oyma büstü bir filme konu oldu.

DUVAR – 1991’de denize atılan Lenin’in ağaç oyma büstünün dalgaların sürüklemesiyle Düzce’de Akçakoca kıyılarına vurması, Barış Bıçakçı ve Tufan Taştan tarafından “Sen Ben Lenin” adlı filmle beyaz perdeye taşınıyor.

DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKTİ

CNN Türk’ün haberine göre Akçakoca Belediyesi’nin heykeli dikme fikri üzerine dünya basınında yer bulan bu haber, daha dikilmeden birçok turistin ilgisini çekerek Akçakoca’yı turizm ajanslarında en çok arananlar listesine almıştı. Turizm konusunda tüm ilgileri üzerine çeken Akçakoca, Ankara’nın da dikkatini çekmişti. 2009 yılında Ankara ile gerçekleşen bürokratik görüşmelerin sonucunda Lenin heykelinin kasaba meydanına dikilmemesi, kasabaya yapılacak bir müzede sergilenmesi kararı çıkmıştı. Bugün, aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen Lenin heykeli hâlâ belediyenin deposunda bekletiliyor. Türkiye’nin yanı sıra dünya basının da ilgisini çeken bu rastlantıda bir soru hep akıllarda: Peki, Lenin heykeli kasabanın meydanına dikilseydi ne olurdu?

ÇEKİMLER YAKINDA BAŞLIYOR

Bu soru üzerine yola çıkan edebiyatçı Barış Bıçakçı ve yönetmen Tufan Taştan kara mizah türünde bir film senaryosu yazdılar: Sen Ben Lenin. Filmin çekim hazırlıklarına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Lenin heykelinin kasaba meydanına dikilmesiyle birlikte, kasabalıların değişen hayatlarını konu alan film, gerçekte yarım kalan bir hikâyeyi sonlandırıyor. Barış Bıçakçı ve Tufan Taştan, evrensel bir kişilik olan Lenin’in,Türkiye’nin bir sahil kasabasındaki turistik etkisini hem biraz içlenerek hem de hicvederek ele alıyor.