Film romandan farklı!

Yönetmen Ferzan Özpetek'in kendi romanından uyarladığı İstanbul Kırmızısı adlı yeni filmine yönelik ilk yorumlar gelmeye başladı.

DUVAR – Başrollerinde Nejat İşler, Mehmet Günsür ve Tuba Büyüküstün gibi oyuncuların yer aldığı Ferzan Özpetek‘in yeni filmi ‘İstanbul Kırmızısı‘ henüz vizyona girmeden tartışılmaya başlandı. “Film, romanı bütünüyle yansıtıyor mu? Karakterlerde değişikliğe gidilmiş mi?” gibi sorulara ilk yanıt Hürriyet yazarı Onur Baştürk’ten geldi.

“Kitabı okuduktan sonra aklımda bin tane soru vardı” diyen Baştürk, bu sorulardan bazılarını Özpetek‘e sorduğunu söylüyor ve aldığı yanıtları köşesinde şöyle sıralıyor:

“Mesela kitabın film versiyonunda İtalyan karakterler yokmuş.
Yani Anna, Michele, Andrea ve Elena.
En çok Anna’nın olmamasına üzüldüm.
Çünkü onun hayatını bir anda değiştirmesini, kitaptaki tabirle “hayatını eski bir giysi gibi üzerinden sıyırıp atmasını” sevmiştim. Onun aydınlanışı bence güzel bir çatışmaydı.
Anna yerine Tuba Büyüküstün’ün oynadığı Neval karakterini daha çok ön plana çıkarmış Özpetek.
Ki Neval aslında kitapta yan karakterlerden biri.
Bir de kitapta olmayan Orhan karakteri var. Orhan’ı da Halit Ergenç canlandırıyor.
Kitabın hem güzel hem de en dramatik karakterlerinden Yusuf ise (Mehmet Günsür oynamış) anladığım kadarıyla filmde daha baskın… Onun gizemli hikayesini filmde öğreneceğimizi düşünüyorum. ferzan-ozpetekin-istanbul-kirmizisi

GEZİ VE EMEK FİLMDE YOK
Okuyan hatırlayacaktır, romanın bazı karakterleri Gezi Parkı ve Emek Sineması protestolarına katılıyor.
İstanbul’un inşaata teslim olan yeni yüzü “yönetmen” karakterinin ağzından eleştiriliyor.
Özpetek bu kısımların senaryo değiştiği için filmde olmadığını söyledi.
Ama bu konuyla ilgili bir sürprizi varmış, onu da şimdilik anlatmak istemedi.
Kısacası kitabı okuyanlar ruhu aynı, ama olay ve karakterleri hayli farklı bir İstanbul Kırmızısı görecekler beyazperdede. Özpetek’in söylediklerinden bunu anladım.”