Sinema, televizyon ve tiyatro emekçisi kadınlar: Oyuncu Elit İşcan'ın yanındayız, susma bitsin

Türkiye'de sinema, televizyon ve tiyatro sektörüne emek veren kadınlar, oyuncu Elit İşcan'ın oyuncu Efecan Şenolsun'un cinsel saldırı ve hakaretlerine maruz kaldığı iddiasıyla açtığı davanın karar duruşması için kamuoyuna seslendi: Elit İşcan'ın ve tacize, mobbing'e, saldırıya maruz kalan herkesin yanındayız, susma bitsin.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sinema, tiyatro ve televizyon emekçisi kadınların oluşturduğu Susma Bitsin Dayanışma Platformu, oyuncu Elit İşcan'ın, Yaşamayanlar" isimli internet dizisinin setinde oyuncu Efecan Şenolsun'un cinsel saldırı ve hakaretlerine maruz kaldığı iddiasıyla açtığı davanın karar duruşmasında İşcan'a destek olmak için sosyal medyada bir video paylaştı. Kadınlar, 11 Şubat'ta görülecek karar duruşması için, "Ceza davasını kamu vicdanında kazandığımızı biliyoruz. Şimdi sıra, adliye koridorlarında da kazandığımızı görmeye geldi" dedi. 

Kadınlar videoda, "Türkiye'de sinema, televizyon ve tiyatro sektörüne emek veren kadınlar olarak, hem çalışma alanımızda hem de özel hayatlarımızda her türlü şiddeti ve mobbingi sona erdirene kadar, "Susma bitsin" demeye ve kız kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz. Sektörümüz için sembol haline gelen ve iş alanlarındaki güvenliğimize direkt vurgu yapan Elit İşcan'ın ve kendisine küfreden ve cinsel saldırıda bulunan Efecan Şenolsun'u şikayeti üzerine başlayan ceza davasını kamu vicdanında kazandığımızı hepimiz biliyoruz.  Şimdi sıra, adliye koridorlarında da kazandığımızı görmeye geldi. Elit İşcan'ın, tacize, mobbinge ve saldırıya maruz kalan herkesin yanındayız. Setlerimizde, sahnelerimizde, stüdyolarımızda kadına, LGBTİ+ bireylere karşı her türlü şiddet sona erene kadar susmayacağız" ifadelerini kullandı.

İşcan, 2018 yılında internette yayımlanan "Yaşamayanlar" dizisi setinde oyuncu Efecan Şenolsun'un cinsel saldırı ve hakaretlerine maruz kaldığı iddiasıyla Şenolsun'a dava açtığına dair sosyal medyada bir paylaşım yaptı. İşcan, yaptığı paylaşımda davanın geçen sene kasım ayında görülen 4. duruşmasına ilişkin "bilgilerin medyaya eksik yansıdığını" söylediği bir açıklama videosu paylaşarak, "Şenolsun'un cinsel saldırı iddialarını kabul etmemesine şaşırmadığını ve olayı gören tanıkların da ifade verdiğini" söyledi. (ANKA)