Sinema Destekleme Kurulu, yeni dönemde destek alacak filmleri açıkladı

Sinema Destekleme Kurulu 2021-5 sayılı kararını açıkladı. İlk uzun metraj, uzun metraj ve çekim sonrası projeleri kategorilerinde 18 projeye toplam 17 milyon 450 bin lira destek kararı çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, 2021-5 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu kararını açıkladı. 5 “İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım” projesine 3 milyon 750 bin lira, 11 “Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım” projesine 13 milyon 300 bin lira, 2 “Çekim Sonrası” projesine ise 400 bin lira destek kararı verildi.

Uzun metraj film desteği alan uzun metrajlı film projeleri

Box Office Türkiye'nin haberine göre, uzun metraj film desteği alan yapımlar arasında, ilk filmi "Güvercin" ile Berlin Film Festivali’nde yarışan ve Asya Pasifik Film Ödülleri’nde “En İyi Gençlik Filmi” ödülünü alan yönetmen Banu Sıvacı’nın "Günyüzü", yine ilk filmi "Bozkır" ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden 11 ödülle dönen yönetmen Ali Özel’in "Beklenti", "Anons" filmi ile Venedik Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” alan yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un "Ölüleri Yakma Cemiyeti", yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun Cannes Film Festivali’nin “Cinefondation Atelier” bölümüne seçilen "İdea", yönetmen Pelin Esmer’in "O da Bir Şey mi?", son filmi "Gölgeler İçinde" ile Moskova Uluslararası Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” kazanan yönetmen Erdem Tepegöz’ün "Çığ", filminin yanı sıra "Ateşin Düştüğü Yer" filmiyle Montreal Dünya Film Festivali’nde "En İyi 20 Film" listesine giren yönetmen İsmail Güneş’in "Kurban" filmi bulunuyor. 

Uzun metraj film desteği alan ilk uzun metrajlı film projeleri

Toplam 18 proje için 17 milyon 450 bin lira desteklerle birlikte 2021 yılı içerisinde Bakanlık tarafından 356 proje için sinema sektörüne sağlanan toplam miktar 65 milyon 450 bin liraya ulaştı. 2021-5 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu kararının detaylarına buradan ulaşılabilir.