Sınavda 'Tayyip'e sor' şıkkı için akademisyene soruşturma açıldı

Marmara Üniversitesi'nde yapılan bir sınavda, "Ayakkabı almak istiyorsun ama çok pahalı. Ne anlama gelir?" şeklindeki sorunun cevapları arasında "Tayyip'e sor" şıkkı yer aldığı iddia edildi. Soruyu sorduğu belirtilen akademisyen için soruşturma açılırken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuyu Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atanmasına getirdi: "Rektör atamalarını dahi militan eylemine çevirenlerin de asıl derdi budur!"

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Marmara Üniversitesi'nde düzenlenen bir sınavda öğrencilere "Ayakkabı almak istiyorsun ama çok pahalı. Ne anlama gelir?" şeklinde bir soru sorulduğu ve şıklar arasında, "Tayyip'e sor" şeklinde bir seçenek bulunduğu iddiası hükümete yakın gazeteler tarafından gündeme getirildi. Soruyu sorduğu belirtilen akademisyene soruşturma açıldı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, “Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü'nden bir öğretim elemanının, 2547 sayılı kanunun 40/a maddesi ile görevlendirildiği Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde, Introduction to Economics I dersinin test olarak yapılan final sınavındaki seçeneklerden bazılarında, Sayın Cumhurbaşkanımızın adına yakışıksız bir biçimde gönderme yapıldığı ve öğrenciler üzerinde algı yaratılmaya çalışıldığı iddiaları üzerine adı geçen hakkında derhal idari soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Sınavda sorulduğu belirtilen bazı sorular şu şekildeydi:

* Öğrencilerden “Ayakkabı almak istiyorsun ancak çok pahalı. Ne anlama gelir?” sorusunun cevaplandırılmasının istendiği bir soruda, “Tayyip’e sor” şıkkına yer verildi.

* Bir başka soruda ise “Ticarete kapalı küçük bir kasabada herkes fındık üretiyor. Serbest ticarete kadar kimin refahı artacak?” ifadesi öğrencilere yöneltiliyor. Cevaplar arasında “Tayyip her zaman kazanır” şıkkı bulunuyor.

VARANK: ASIL DERTLERİ BU 

 

Olayla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medyadan açıklama yaptı.

Varank açıklamasında, "Üniversiteleri bir bilim merkezi olarak değil de kokuşmuş ideolojilerinin arka bahçesi görenlerin eğitimden anladığı seviyesizlik ortada. Bu aşağılık politik ağzı rahatça kullanabilmek için hukuka uygun rektör atamalarını dahi militan eylemine çevirenlerin de asıl derdi budur!" dedi.

Haberlerde soruya ait olduğu belirtilen görseller de yer aldı.