Silivri Belediye Başkanı Balcıoğlu'ndan 'kadınlar plajı' açıklaması: Yasalar içerisinde hareket ettik

Kadınlar plajının ortak kullanıma açılmasına yönelik eleştirilere yanıt veren Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, "Yasalar içerisinde hareket ettik. Tekrar kamunun kullanımına açtık" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, Selimpaşa Mahallesi'nde bulunan kadınlar plajının ortak kullanıma açılmasına yönelik eleştirilere yanıt verdi. Balcıoğlu, “Kimsenin giyimiyle, düşüncesiyle, değer yargılarıyla işimiz yok. Burası özgür bir ülke. Bununla birlikte biz özellikle yasalar içerisinde hareket ettik ve çıkar yolu aradık, ancak bulamadık. O sebeple bu alanı tekrar kamunun kullanımına açtık” dedi. AK Parti ve MHP’li Meclis üyelerine seslenen Balcıoğlu, “Değiştirin yasayı bir değil iki tane kadınlar plajı yapacağım” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde açıklamalarda bulunan Balcıoğlu, konuya ilişkin şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti devleti hukuk devletidir. Özel ya da tüzel kişiler, yani herkes ancak ve ancak yasalar çerçevesinde hareket edebilir. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla hareket edemeyiz, etmemeliyiz de. Göreve başladığımdan itibaren bana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, CİMER’den ve çeşitli kurumlardan önüme belgeler geldi. 'Kıyıların herkesin eşit ve serbestlik olarak yararlanmasına açık olup buralarda hiçbir yapı, duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek gibi engeller oluşturulamaz. Kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır' denmiş.

Bu bahse konu Selimpaşa’daki alanda imar edilen kadınlar plajı tamamıa kayıt dışı ve yasa dışıdır. Benim gerek siyasi ekibim, gerekse idari ekibim, kimsenin giyimiyle, düşüncesiyle, değer yargılarıyla işimiz yok, bu kadar net. Kimsenin de olmamalı. Burası özgür bir ülke. Bununla birlikte biz özellikle yasalar içerisinde hareket ettik ve çıkar yolu aradık, ancak bulamadık. O sebeple bu alanı tekrar kamunun kullanımına açtık. Bizim değerlendirmemiz, uygulamanın yasal çerçevede olup olmadığı üzerinden yapılarak gerekli işlem yapıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluğunuz var, yasa yapma hakkı elinizde. Değiştirin yasayı bir değil iki tane kadınlar plajı yapacağım, söz veriyorum. Ben bunu Silivri Belediye Meclisi'nde de anlattım. Orada dört tane direk dikmekle olmuyor, ben altı tane direk dikeceğim, hatta denizi de kapatacağım yani bu kadar net. Bu konu için de yasayı değiştirin, ben sadece yasayı uyguladım."