Sidney'de kilisede bıçaklı saldırı: Polisten 'terör eylemi' açıklaması

Avustralya'nın Sidney kentindeki bir kilisede düzenlenen bıçaklı saldırıya ilişkin açıklama yapan eyalet polisi, olayı bir 'terör eylemi' olarak değerlendirdiklerini bildirdi.

Fotoğraf: Reuters
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avustralya'nın Sidney kentinde bir hafta içinde düzenlenen ikinci bıçaklı saldırıda, Christ The Good Shepherd Kilisesi'ndeki piskopos da dahil olmak üzere dört kişi yaralandı. 15 Nisan Pazartesi günü yaşanan olaya ilişkin açıklama yapan Yeni Güney Galler (NSW) Eyalet Polisi, olayı bir 'terör eylemi' olarak değerlendirdiklerini söyledi. 

Olay dün yerel saatle akşam saatlerinde Wakeley banliyösündeki bir Süryani kilisesinde düzenlenen ayin sırasında meydana geldi. Saldırgan, vaaz sırasında piskopos dahil en az dört kişiyi bıçakladı. Daha sonra cemaat üyeleri tarafından etkisiz hale getirildi. Yaralıların hiçbirinin hayati tehlikesi olmadığı bildirildi. Polis, saldırganın gözaltına alındığını duyurdu. AFP haber haber ajansı, saldırganın 16 yaşında olduğunu bildirdi.

'KİŞİSEL BİR AŞIRILIK EYLEMİ'

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, saldırının ardından kilisenin dışında toplanan yüzlerce kişi, failin dışarıya çıkartılarak kendilerine verilmesini talep etti ve polisle çatıştı. Çatışmalar esnasında iki polis yaralandı. 20 polis aracı hasar gördü, 10'u kullanılamaz hale geldi.

NSW Başkomiseri Karen Webb, yaptığı basın toplantısında, olay hakkında yapılan etraflıca değerlendirmenin ardından saldırının 'terörist bir eylem' olduğunu açıkladı. Webb, saldırının halkı korkutan ve dini motivasyonlarla yapılan bir 'aşırılık' eylemi olarak görüldüğünü söyledi. Avustralya Güvenlik İstihbarat Teşkilatı Başkanı Mike Burgess ise saldırının kişisel bir eylem olarak göründüğünü belirterek, "Bu noktada olaya başka birinin daha karıştığına dair bir belirti yok. Ancak soruşturma sürüyor" ifadelerini kullandı.

NSW Komiser Yardımcısı Andrew Holland, saldırganın elindeki yaralar nedeniyle tedavi gördüğünü ve güvenli bir yere götürüldüğünü söyledi. Yetkililer ilk olarak saldırganın 15 yaşında olduğunu açıklamıştı. Olayların ardından kilisenin etrafında güvenlik sağlandı. Başkomiser Webb, kilise saldırısının ardından olaylara karışanların polis tarafından yakalanacağını söyledi ve eylemleri 'kabul edilemez' olarak nitelendirdi.

İKİ SALDIRI ARASINDA BAĞLANTI TESPİT EDİLMEDİ

Önceki gün yine bir saldırgan Sidney'de bir alışveriş merkezinde altı kişiyi bıçaklayarak öldürmüştü. Saldırgan daha sonra bir polis memuru tarafından vurularak öldürülmüştü. Polis, saldırganın özellikle kadınları hedef aldığını bildirmişti. İki olayın birbiriyle bağlantılı olduğuna dair herhangi bir iddia ise söz konusu değil. NSW Başbakanı Chris Minns de Sidney'in batısındaki büyük dini cemaatlerin liderleriyle bir toplantı yaptığını belirtti ve dini liderlerin topluluklarına itidal ve barış çağrısında bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yerel medyanın aktardığına göre, saldırıya uğrayan piskoposun adı Mar Mari Emmanuel olarak açıklandı. Süryani Ortodoks Kilisesi tarafından 2011 yılında atanan Emmanuel, popüler ve tartışmalı bir figür olarak görülüyor. Vaazları sosyal medyada milyonlarca kez izlendi. Piskopos, 2021 yılında Covid-19 pandemisi nedeniyle yürürlüğe sokulan kısıtlamalara karşı muhalif bir ses olarak öne çıkmış, Avustralya'daki kapanmaları kölelik olarak tanımlamış ve aşıların boşuna olduğunu savunmuştu.

Kilise yaptığı açıklamada bir rahip olan Peder Isaac'ın da yaralandığını söyledi. Her ikisi de hastaneye kaldırıldı. AFP'nin aktardığına göre kilise, özellikle Irak ve Suriye'den Avustralya'ya göç etmiş Hristiyan toplumun dini merkezi konumunda.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)