Sessiz sinemanın ‘edepsiz kadın’ları 8 Mart’ta Kundura Sinema’da

“Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı gösterim ve söyleşi programı Kundura Sinema'da online olarak izleyicilerle buluşacak. “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisinin konuşulacağı programda, 6 sessiz film gösterilecek.

Rowdy Ann (1919)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kundura Sinema’nın çevrimiçi programı, “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı gösterim ve söyleşi programıyla devam ediyor. 2016’da Donald Trump’ın başkanlık seçimi konuşmasında Hillary Clinton’a yönelik mikrofonlara bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen ‘Nasty Woman’ (Edepsiz Kadın) sözünden esinlenerek hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisinin konuşulacağı programda, 6 sessiz film gösterilecek.

Elif Rongen-Kaynakçı, Laura Horak ve Maggie Hennefeld’in kürasyonunda hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları”, dönemin meşhur olan ama bugünün isimsiz kadın komedyenlerinin tabuları yıkan performanslarını hatırlarken, izleyicilerin 20. yüzyılın başında sinemada etkin olan kadınların film endüstrisindeki rollerini yeniden değerlendirmesi için bir fırsat da sunacak. Küratörlerinin eşliğinde “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları”nın konuşulacağı ve müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde 6 filmin gösterileceği program, 8 Mart 2021 tarihinden itibaren beykozkundura.com adresinden çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

“Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” programı, küratörlüğünü EYE Filmmuseum'un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni, yazar, feminist ve kuir aktivist Laura Horak ile film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in yaptığı aynı adlı seçkiden ilhâm alıyor ve seçkinin yaratıcılarının katılacağı bir söyleşiye de ev sahipliği yapıyor.

8 Mart’ta Kundura Sahne’de çevrimiçi yayınlanacak söyleşi kapsamında, “La grève des nourrices / Nurses' Strike (1907), “La pile électrique de Léontine” (1910), “La fureur de Mme Plumette” (1912), “Amour et science / Love and Science” (1912), “Zoé et la parapluie miraculeux” (1913) ve “Rowdy Ann” (1919) adlı kısa ve sessiz filmler de, müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde gösterilecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)