SES: Ankara’da günlük vaka 2 bin 100-2 bin 500 arasında

SES Ankara Şubesi, korona virüsü salgınının Ankara’daki durumuna ilişkin açıklama yaptı. Pandeminin başlangıcından bu yana Ankara’daki pozitif vaka sayısının toplam 500 bine yaklaştığını belirten sendika günlük vaka sayısının ise 2 bin 100 ile 2 bin 500 arasında olduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, korona virüsünün Ankara’daki durumuna ilişkin açıklama yaptı. “Ulusal çıkarları değil, toplum sağlığını düşünerek bizler açıklıyoruz” başlığıyla yapılan açıklamada Ankara’nın günlük Covid-19 vaka sayısının 2 bin 100 ile 2 bin 500 arasında olduğu, filyasyon ekibi sayısının düşürülmesinin ardından sağlık çalışanlarının tükenme noktasına geldiği belirtildi.

PANDEMİNİN BAŞINDAN BU YANA 450 BİN VAKA

Ankara’da pandeminin başından bugüne gerçekleşen pozitif vaka sayısının 450 bin civarı olduğunu belirten SES Ankara Şube yaptığı açıklamada, “Yine ilimizde günlük vaka sayısı 2 bin 100 – 2 bin 500 aralığında gerçekleşmekte, vaka başına 3-4 temaslı takibi yapılmaktadır” denildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “Ankara ilinde vaka sayısını düşürdük” açıklamasının ardından okulların açılması ve mevsim değişikliğiyle birlikte son bir haftalık süreçte bir önceki haftaya göre vaka sayılarının yüzde 20-25 aralığında arttığını belirten sendikanın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“İlimizde sonbahar dönemi ile birlikte artan hastane başvurularına covid vaka artışı da gerçekleşince, yatak doluluk oranlarımız yeniden yüzde 80 – 85 aralığına yükselmiştir. Yatak doluluk oranlarının yeniden kritik seviyeye yaklaşması nedeniyle hastalar evlerinde takip edilmektedir. Artan vaka nedeniyle 110 kişilik iletişim ekibi kurulmuştur. 780 filyasyon ekibi ise artan ve artık kronik olarak süren yoğun hasta sayısı ile mücadele etmektedir. “

‘YARATILAN BATAKLIĞIN SORUMLUSU DEĞİLİZ’

Ankara’da eylül ayında 935 filyasyon ekibi sayısının 780’e düşürüldüğünü belirten sendika, “Filyasyon ekipleri kasım ayı ile birlikte daha zorlu şartlarda daha fazla hasta sayısı ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu durum filyasyon ekiplerini tükenme noktasına getirmektedir” dedi.

“Sağlık emekçilerinin bu yoğun ve süreklilik hali gösteren mücadelesi ise Sağlık Bakanlığı yaklaşımı nedeniyle adete boşa çıkarılmaktadır” ifadeleri yer alan açıklama şu şekilde sürdü:

“İktidarı ve Sağlık Bakanını bir kez daha ilimizdeki vakaları açıklama konusunda şeffaf olmaya çağırıyoruz. Artan vaka sayısının sebebi sadece maske, fiziksel mesafe, hijyen değil sorumsuzca davranarak açıklanmayan verilerdir. Veri açıklamada ki skandal karşısında aşı müjdesi verilmesi artık sizleri kurtarmamaktadır. Sağlık hizmetleri ekonomisinde yarattığınız bataklık her geçen gün daha görünür olmaktadır. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin sağlık ve yaşam hakkı riske atılırken, bir yandan da emekçiler, Anayasal hakları gasp edilerek yaratılan bataklığa mahkum edilmektedir. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak pandemi fırsatçılığına izin vermeyeceğimizi sağlık ekonomisinde yaratılan bataklığın sorumlusu olmadığımızı ve bedelini de ödemeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.” (DUVAR)