Servis fiyatları 20 bin lirayı aştı, devreye korsan taksiler girdi

Okul servis hizmeti veren firmalar tarifelere uymuyor. İstanbul’da bir veli “Florya’da özel okulda bir öğrenci için yıllık 19 bin 500 lira isteniliyor. Bazı veliler çözümü korsan takside buluyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Okulların açılmasıyla birlikte servis sorunu yeniden gündem oldu. Son dönemde gerçekleşen zamlarla birlikte en kısa mesafede öğrenci taşıyan bir servis şoförünün; İstanbul’da yıllık 5.940 TL, Ankara’da 5 bin 96 TL, İzmir’de ise 4 bin 900 lira kadar tavan ücret alabileceği belirtilmişti.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli'nin haberine göre; bazı servis şoförlerinin bu tarifeye uymadığı ve velilerden yüksek fiyatlar istediği belirtildi. Özellikle özel okullarda fiyatların mevcut tarifesinin çok üstünde olduğu iddia edildi. İstanbul Florya’da ikamet eden Şebnem Terzioğlu isimli veli, sosyal medya paylaşımında bir öğrenci için yıllık 20 bin lira servis ücreti istenildiğini belirtti.

Terzioğlu “ Bizim okul ise ev arası mesafe 10 kilometre, bir öğrenci için yıllık 19 bin 500 lira ücret istenildi” dedi.

Servis şoförleri de masraflardan şikâyetçi. Servis şoförü Hasan Dinçer ise kendilerine haksızlık yapıldığını belirterek “Belirlenen rakamlar bizi kurtarmıyor. Devlet okullarındaki tarifelere akaryakıt zamları yapılacağı söyleniyor ama yapılmıyor. Özel okullardaki anlaşmalarımızın fiyatları biraz daha yüksek. Velilerden ricamız bize anlayışla davranmaları, her şeyin fiyatı arttı. Akaryakıt, yedek parça, bakım vs vs… Bizler çocuk taşıyoruz. Bize güvenmeleri gerekiyor. Yoksa bu işten kâr edemeyiz” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu taşımacılık şirketlerinin UKOME tarafından belirlenen tarifenin dışına çıktığını belirterek, “ İstanbul Erkek Lisesi’nde yıllık servis ücreti olarak 38 bin lira istemişler. Bununla ilgili Tüketici Hakem Heyeti’ne gidiyoruz. Özel Okul Velileri Platformu Başkanı’nın bir şikâyeti oldu. Özel bir okulda 9 bin lira olması gereken ücret için 17 bin lira istemişler" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)