Serpil Yılmaz yazdı: Hükümet, eski bakan Lütfi Elvan'ın kapısını yeniden çaldı

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın yeniden göreve getirilmesine ilişkin girişimde bulunulduğu iddia edildi. Sözcü'den Yılmaz, Elvan'ın 'kapısının yeniden çalındığını' yazdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda Nureddin Nebati'nin yerine eski bakan Lütfi Elvan'ın yeniden göreve getirilebileceği ileri sürüldü.

Sözcü'den Serpil Yılmaz, eski Elvan'ın yeniden göreve getirilmesine yönelik girişimde bulunulduğunu yazdı. "İktidar çevrelerine yakın bir haber kaynağım, Elvan'ın kapısının yeniden çalındığını söylüyor" diyen Yılmaz, "Bu kulisi benimle paylaşan kaynağım, Elvan'ın yeniden göreve gelmesini iki nedenden ötürü mümkün görmüyor" ifadelerini kullandı: 

Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İktidar çevrelerine yakın bir haber kaynağım, Elvan'ın kapısının yeniden çalındığını söylüyor" diyen Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

"Elvan'ın istifa etmeden önce Londra'da yaşayan eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Kurulu Başkanlığı'na getirmeyi teklif ettiği konuşuluyordu. Finansal piyasalar Elvan'ın, Şimşek ile birlikte Hazine ve Maliye bürokrasisinde yeniden yapılanma yapacağı beklentisini satın alıyordu.

Elvan'ın istifa ettiği 2 Aralık 2021'de ABD Doları 13 TL civarındaydı; KKM'nin Hazine'ye üç ayda 21.1 milyar lira yük bindirmesine karşılık, dolar kuru 17 TL'nin altına çekilemiyor. O gün Elvan'ın bu talebini reddeden siyasi iradenin, bugün alacağı tutum farklı olabilir mi?" diyen Yılmaz, "Bu kulisi benimle paylaşan kaynağım, Elvan'ın yeniden göreve gelmesini iki nedenden ötürü mümkün görmüyor" diyerek şöyle devam etti:

Birincisi kur-faiz-enflasyon sarmalı çığ haline gelmişken, iktidarın yapılabileceklerinin sonuna gelindiğini düşünüyor.

İkinci ise Elvan'ın istifadan sonra aldığı tutumla ilgili… Turkcell'de yönetim kurulu üyelik teklifini reddeden Elvan yalnızca bakanlıktan istifa etmedi, icraata mesafe de koydu." (HABER MERKEZİ)