Şentop, Gergerlioğlu'na yaka paça gözaltıyı savundu: Gereği yapıldı

Ömer Faruk Gergerlioğlu ayakkabılarını dahi giymesine izin verilmeden gözaltına alınırken, TBMM Başkanı Şentop'tan "Hiç kimse, milletimizin TBMM’yi hukuk dışı bir propagandanın parçası kılamaz. Bunu yapmaya kalkanlara karşı gereği, hukuk dâhilinde yapılır ve yapılmıştır" açıklamasında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Paylaştığı bir tweet nedeniyle 18 ay hapis cezasına mahkum edilen ve milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun sabah saat 06.30'da sabah namazını kılmak için abdest aldığı sırada TBMM'den gözaltına alınması tepkilere neden oldu. Ne diyeceği merak konusu olan TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise yaka paça gözaltıyı, "Gereği yapılmıştır" sözleriyle savundu.

Şentop, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Anayasaya göre milletvekilliği kesin hüküm ile sona ermiş ve milletvekili sıfatı taşımayan  bir kişinin Meclis'i eylem alanı olarak kullanmaya kalkması kabul edilemez. Tamamen Anayasa ve TBMM İçtüzüğü hükümlerinin gereği olarak yapılan bir işleme karşı TBMM çatısı altında bir eylemin devamına ve Meclis'in terörize edilmeye çalışılmasına müsaade edilmeyeceği bilinmelidir. Hiç kimse, milletimizin temsil makamı olan TBMM’yi hukuk dışı bir propagandanın parçası kılamaz. Bunu yapmaya kalkanlara karşı gereği, hukuk dâhilinde yapılır ve yapılmıştır."

SLOGAN İDDİASINA YALANLAMA

Şentop'un açıklamasında, savcılığın başlattığı yeni soruşturmada da geçen "Genel Kurul Salonu'ndan parti grubu toplantı salonuna geçiş esnasında (Gergerlioğlu) kalabalık içerisindeki bazı kişilerin 'biji serok apo' sloganları attığı tespit edilmiştir" iddiasına yer verilmesi dikkat çekti. Ancak HDP tarafından Gergerlioğlu'nun Genel Kurul Salonu'ndan HDP Grup Salonu'na gitmesi sırasında çekilen görüntüler yayınlanarak, söz konusu iddia yalanlandı. Görüntülerde, iddia edildiği gibi slogan atılmadığı ifade edildi. (HABER MERKEZİ)