Senegal'de muhalefet liderine 'Toplumun huzurunu bozma' gözaltısı

Batı Afrika ülkesi Senegal'de tecavüzle suçlanan ve milletvekili dokunulmazlığı kaldırılan muhalefet partisi PASTEF'in lideri Ousmane Sonko, ifade vermek için mahkemeye gittiği sırada "toplum huzurunu bozduğu" gerekçesiyle gözaltına alındı. 2024'te yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde şimdiden favori gösterilen Sonko kelepçelenerek gözaltına alınınca destekçileri ile polis arasında çatışmalar yaşandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Senegal'de polis, 2024'te yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin favorilerinden olan muhalefet liderini "toplum düzenini bozmaktan" gözaltına aldı. 

Tecavüzle suçlanan ve bu nedenle milletvekilliği dokunulmazlığı kaldırılan muhalefet partisi PASTEF lideri Ousmane Sonko, Dakar Mahkemesinde ifade vermek için destekçileriyle yola çıktı. Polis, Sonko destekçilerinin oluşturduğu konvoyun çok uzun olduğu gerekçesiyle korteji mahkemeye varmadan durdurarak, yalnızca 4-5 aracın toplu geçişine izin verileceğini belirtti.

Yaklaşık 3 saat aynı noktada bekletilen ve mahkemeye kalabalık bir konvoyla gitmesine izin verilmeyen Sonko hakkında "toplum huzurunu bozmak" gerekçesiyle gözaltı kararı alındı. Polis, Sonko'yu kelepçeleyerek polis merkezine götürdü.

Başkentteki birçok ana yol da hem konvoydaki aksama hem de yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle saatlerce araç geçişine kapatıldı. Sonko'nun gözaltına alınmasıyla destekçileri birçok bölgede güvenlik güçleriyle çatıştı. 

Sonko'ya Fransız siyasetçi Jean-Luc Melenchon'dan da destek geldi. Solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketin (LFI) lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Melenchon, Twitter hesabından "Sonko'nun toplum huzurunu bozmaktan gözaltına alınması endişe verici. Umarım Dakar ve Paris'te, insanlar geleceklerinin gidişatına sandıkta karar verir mahkemelerde değil." paylaşımı yaptı. 

'SWEET BEAUTY DAVASI'

Kamuoyunda, olayın yaşandığı masaj salonunun ismiyle "Sweet Beauty davası" olarak bilinen olay, başkent Dakar'daki masaj salonunda çalışan 20 yaşındaki Adja Sarr'ın savcılığa şikayetiyle ortaya çıktı.

Sarr'ın, Sonko tarafından tecavüze uğradığı ve akabinde ölüm tehditleri aldığı yönündeki şikayeti, ülkenin hala bir numaralı gündem maddesini oluşturuyor. Sonko ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, çocukluğundan bu yana boyun ağrısı çektiğini, masaj salonunu bir arkadaşının tavsiye ettiğini ve seanslar sırasında daima en az 2 masözün odada bulunduğunu belirtmişti.

Bir parti liderinin bir kadını, çalıştığı iş yerinde hem de silahla tehdit edemeyeceğini savunan Sonko, "Bu olay, şahsi bir mesele gibi görünse de değil. Bu bir siyasi tasfiye girişimidir. Macky Sall'i açıkça, savcılık vasıtasıyla şahsıma komplo kurmakla suçluyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Suçlamaların ardından Sonko'nun milletvekilliği dokunulmazlığı 26 Şubat'ta düzenlenen meclis oturumuyla kaldırılmıştı.

Sonko, dokunulmazlığı kaldırılsa dahi ifade vermeye gitmeyeceğini açıkça ifade etmiş ve ülkede Sonko destekçileriyle güvenlik güçleri arasında suçlamaların ortaya çıktığı günden bu yanan yaşanan gerginlik artmaya başlamıştı.

Bunun üzerine aralarında papazın da olduğu bir grup din adamı Sonko ile görüşerek, ifadeye gitmesi yönünde girişimlerde bulunmuştu.

Sonko bu görüşmeler akabinde ifade vermeye ikna olmuştu. 

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNİN FAVORİSİ  

Senegal'de 24 Şubat 2019'daki cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 15,67 alarak 3'üncü olan Sonko, 2017'den bu yana milletvekilliği yapıyor.

Destekçileri arasında gençler ve üniversite öğrencilerinin yoğunlukta bulunduğu 47 yaşındaki Sonko, 2024'te yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde şimdiden favori gösterilen adaylar arasında yer alıyor. (AA)