Sendikalar Cumhuriyet Anıtı'na 1 Mayıs çelengi bıraktı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, salgının gölgesinde kutlanıyor. Hak-İş, Türk-İş ve DİSK temsilcileri, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kitlesel olarak kutlanamıyor. 

Türk-İş, kutlama programı kapsamında 1 Mayıs Bildirisini il temsilcilikleri basın toplantısı ile açıkladı. Bildiriler örgütlü iş yerlerinde okundu. "Yaşasın 1 Mayıs" sloganıyla hazırlanan afişler, sendika ve iş yerlerine asıldı. Sosyal medyada #heryerdebirlikteyiz etiketiyle hafta boyunca sorunlar ve talepler dile getirildi.

Hak-İş, 1 Mayıs programını 26 Nisan-1 Mayıs arasına yaydı. Bu kapsamda taleplerinin yer aldığı 1 Mayıs Bildirisi yayımlandı, 81 il temsilcisiyle çevrim içi toplantı yapıldı.

Memur-Sen, 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile "Çalışma Hayatında Yeni Zihniyet İhtiyacı ve Pratik Uygulama Zemini Olarak Kamu Görevlileri Sendikacılığı" konulu uluslararası kongre düzenledi.

DİSK ve KESK daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ortak program düzenledi. "Her gün 1 Mayıs, her yer 1 Mayıs" sloganıyla çeşitli etkinlikler organize eden iki konfederasyon, 1 Mayıs 1977'de katledilenler için Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakarak andı.

Türkiye Kamu-Sen ise 81 ilde yaptığı basın açıklamasıyla 1 Mayıs'ı kutlayıp, çalışanların sorunlarını ve taleplerini dile getirdi.

CUMHURİYET ANITI'NA ÇELENK BIRAKTILAR 

Öte yandan Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ile çeşitli sendikaların temsilcileri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla korona virüsü salgınıyla mücadele tedbirleri altında Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koydu, 1977 kutlamalarında ölen işçilerin anısına Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KARANFİL DAĞITTI

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve sendika üyeleri Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarını ziyaret etti. Hastane çalışanlarına gül ve karanfil dağıtan Arslan, tüm sağlık emekçilerinin gününü kutladı. (DUVAR)