Selanik Film Festivali’nden ‘Hayaletler’e 2 ödül

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği "Hayaletler" festival yolculuğuna devam ediyor. Film, dün sona eren 61. Selanik Film Festivali’nden iki ödülle birden döndü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 61. Selanik Film Festivali dün sona erdi. Azra Deniz Okyay imzalı “Hayaletler”, Yunan Parlamentosu tarafından insan hakları ve barış konusunda en ilham verici bulunan bir filme sunulan İnsani Değerler Ödülü’nün yanı sıra, dünyanın en önemli kadın sinemacı örgütlenmelerinden Women in Film & Television’un (WIFT) The WIFT GR Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu. 

Yunan Parlamentosu televizyon kanalının programcıları Aris Fatouros, Kostas Dimos ve yönetmen Vassilis Douvlis’ten oluşan jürinin uluslararası yarışmadaki 12 filmi değerlendirdiği İnsani Değerler Ödülü'nün gerekçesinde “Yenilikçi ve ikna edici bir bakışla donatılan film; zıt uçlar, isyan ve şiddetle parçalanmış bir toplumu gözler önüne sererken, yaşadıkları baskıcı koşullara direnen farklı kadın karakterlerin yollarını usta bir anlatıyla haritalandırıyor” denildi.

Festival programında yer alan tüm filmleri değerlendiren ve Yunanistanlı kadın yönetmenler Antonietta Angelidi, Manina Zoumboulaki ve Effie Skrobolas’tan oluşan Greek Chapter of WIFT jürisi, “Karanlığa gömülmüş bir dünyaya net bakışı, ötekiliğin film içindeki anlatısı ve sinematik tasviri; ve yıpratıcı ataerkilliğin güçlerine karşı cesur duruşu için”  The WIFT GR Ödülü’nü Azra Deniz Okyay’a verdiklerini açıkladı.

'HAYALETLER' KASIM'DA İSVEÇ'TE VE BELÇİKA'DA

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği “Hayaletler”in festival yolculuğu ise devam ediyor. 11 Kasım’da başlayan ve Pazar günü sona erecek Stockholm Film Festivali’nde “Apples”, “Berlin Alexanderplatz”, “Nine Days” gibi yılın iddialı filmleriyle yarışan film, gelecek hafta da Belçika’da düzenlenen Cinemamed Bruxelles’de (26 Kasım-5 Aralık) gösterilecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)