Sedef Kabaş hakkında 12 yıl 10 aya kadar hapis talebi

Gazeteci Sedef Kabaş'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bakanlar Süleyman Soylu ve Adil Karaismailoğlu'na hakaret ettiği suçlamasıyla toplam 12 yıl 10 aya kadar hapsi istendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkındaki iddianame tamamlandı. İddianamede Sedef Kabaş hakkında zincirleme şekilde "Cumhurbaşkanına hakaret", İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na yönelik sözleri nedeniyle de "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçlarından toplam 12 yıl 10 aya kadar hapsi istendi.

"Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nce 22 Ocak'ta tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkındaki soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, Sedef Kabaş "şüpheli", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "müşteki", İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "mağdur" sıfatıyla yer aldı. 

FARKLI ŞİKAYETLER BİRLEŞTİRİLDİ

Sedef Kabaş hakkında savcılıkça resen soruşturma başlatıldığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları tarafından da şikayet dilekçesi verildiği hatırlatılan iddianamede, CİMER aracılığıyla ve savcılığa dilekçe sunularak da pek çok şikayette bulunulduğu, bu şikayetlerin aynı mahiyette olması nedeniyle birleştirildiği anlatıldı. 

Sedef Kabaş'ın televizyondaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik ifadelerini, Twitter hesabı üzerinden de yinelediği belirtilip, "alenen müştekinin kişilik haklarına saldırmayı alışkanlık haline getirdiği, müştekinin şeref, onur ve haysiyetine yönelik ağır ifadeleri tekrar tekrar kullanarak suç işleme yönündeki iradesini yinelediği" savunulan iddianamede, yapılan suç duyurusuna karşılık açılan soruşturmanın da suçun aynı olması nedeniyle birleştirildiği aktarıldı. 

KABAŞ: SARF ETTİĞİM İFADE BİR ATASÖZÜ

Sedef Kabaş'ın programda yaptığı konuşmasının dökümüne yer verilen iddianamede, polis ifadesinde "Hakaret kastının olmadığını, canlı yayında sarf etmiş olduğu bir atasözü olduğunu, bir durumu anlatmak için kullandığını, anlamı güçlendirmek için kullandığı bir metafor olduğunu, Cumhurbaşkanı dahil kimseyi kastetmediğini" söyleyerek suçlamayı reddettiği vurgulandı. 

SAVCILIK: ELEŞTİRİ SINIRI AŞILDI, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN YARARLANILAMAZ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına, Yargıtay kararlarına yer verilen iddianamede, Sedef Kabaş'ın "İthafının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik olduğu ve yazılı basına göre çok daha hızlı ve güçlü bir etkiye sahip olan görsel yayın aracılığıyla söylemlerini etkili biçimde umuma yaydığı, beyanlarının eleştiri sınırlarını aştığı, Cumhurbaşkanının şeref ve saygınlığını alenen saldırı mahiyetinde olduğu, açıklamasında kamu yararının olmadığı" suçlaması yöneltildi.

İddianamede, "Hakarete varmadan eleştirel düşüncesini açıklama imkanı olmasına rağmen hakaret içerikli söz ve beyanların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı damgalama amacı taşıyan, nefrete kışkırtma ihtimali olan ve hoş görülebilir bir seviyenin üstünde eleştiri sınırını aşan nitelikte olduğu, bu haliyle de basın ve ifade özgürlüğünden yararlanılamayacağı" savunuldu.

CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇUNDAN 7 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Sedef Kabaş'a Cumhurbaşkanı'na yönelik hakaret içeren sözü birden fazla kez sarf etmesi gerekçesiyle zincirleme olarak "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan hapis cezası talep edildi. 

Ayrıca 14 Ocak'taki programda da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik sözlerinin de "kamusal tartışmaya katkı sağlamayan, kişilerin şeref, haysiyet ve namusu, toplum içindeki itibarı, saygınlığını küçük düşürmeye yönelik, hoş görülebilir seviyenin üstünde eleştiri sınırlarını aşan nitelikte olduğu" belirtilerek, "Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçundan iki kez olmak üzere hapis cezası istendi.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame kabul edilirse Sedef Kabaş önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak. (İSTANBUL/DHA)