Seçilmiş Sur Belediyesi Eşbaşkanı Cemal Özdemir tahliye edildi

Görevden alınarak yerine kayyım atanan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Cemal Özdemir, 6 aylık tutukluğun ardında bugün tahliye edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Seçilmiş Sur Belediyesi Eşbaşkanı Cemal Özdemir'in tutuklu olarak yargılandığı davaya bugün  Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Özdemir, duruşmaya 16 Kasım 2020 tarihinden bu yana tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katılırken, avukatları Şilan Çelik ve Ferhat Kılınç duruşmada hazır bulundu.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre; yürütülen soruşturma kapsamında ele geçirildiği öne sürülen bir dokümanda adı yer aldığı gerekçesiyle 'örgüt üyeliği' iddiasıyla suçlanan Özdemir, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye talebinde bulundu.

AVUKATLARDAN MÜKERRER YARGILAMA İTİRAZI

Özdemir'in avukatları Şilan Çelik ve Ferhat Kılınç da, müvekkillerinin sadece isminin bir dokümanda geçmesi nedeniyle 'örgüt üyesi' olarak suçlanamayacağını ifade etti. Avukat Kılınç, Özdemir'in daha önce Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'örgüt üyeliği' suçlamasıyla yargılandığını ve 8 yıl 9 ay hapis cezası verildiğini, aynı suçlamayla yargılanmasının mükerrer yargılanma olacağını belirterek, davanın reddini istedi.

İSTİNAF KARARI BEKLENECEK

Mahkeme, davanın reddine ilişkin talebin, Özdemir'in 'örgüt üyeliği' iddiasıyla yargılandığı ve 8 yıl 9 ay hapis cezası verilen davasının Bölge Adliye Mahkemesi’nden çıkacak sonucuna göre değerlendirilmesine karar verdi.
Mahkeme, delillerin toplanmış olmasını ve Özdemir'in tutuklu geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak, tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Eylül'de yapılacak.