'Şebnem hocamız insanlığa gönderilen bir mektuptur, serbest bırakılsın'

Şebnem Korur Fincancı'nın tutuklanmasını protesto eden insan hakları savunucuları ve hukukçular, “Şebnem Korur Fincancı hocamız insanlığa gönderilen bir mektuptur. Derhal serbest bırakılsın” dedi.

Google Haberlere Abone ol

Cihan Başakçıoğlu

İZMİR – İzmir'de bir araya gelen insan hakları savunucuları, hukukçular ve sivil toplum örgütleri, Türk Tabipler Birliği (TTB ) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın tutuklanmasını protesto etmek için basın açıklaması düzenledi. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlenen açıklamada, "Bilim insanı, iyi hekim ve insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı’ya özgürlük, aynı umutlu ve eylemci iyimserlikle mücadeleye devam edeceğiz" yazılı pankart taşınarak, "Şebnem Korur Fincancı yalnız değildir”, “İnsan haklarıyla insandır” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atıldı. Grup adına açıklama yapan TİHV Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, Fincancı'nın 6 gündür tutuklu olduğunu belirtti.

'İNSAN HAKLARI MÜCADELESİ ADINA ÖFKE DUYUYORUZ'

"Öfkeliyiz, çünkü müdahaleler sonucu verilen keyfi ve hukuk dışı bir tutuklama kararı ile karşı karşıyayız. 6 gündür bu büyük yanlış düzeltilmiyor" diyen Üsterci, şöyle devam etti:

"Evet, gerçekten çok öfkeliyiz, çünkü Şebnem Korur Fincancı tıp öğrencilerine ders veremiyor, genç hekim adaylarına iyi hekimliğin etik ilkelerini anlatamıyor. Meslektaşlarının özlük hakları ve diğer sorunları için, halkın sağlık hakkı için mücadele edemiyor. Bosna’nın Kalesija bölgesinde yaptığı gibi toplu mezarlardan çıkarılan cesetlere yönelik otopsi çalışmalarını yapamıyor, kılık değiştirerek gittiği Bahreyn’de yaptığı gibi işkencenin kanıtlarını toplayamıyor. Yıllardır üniversitede ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı çatısı altında binlercesi için yaptığı gibi işkence görenlerin tedavi ve rehabilitasyon süreçlerine katkıda bulunamıyor. Keza, 3-6 Kasım 2022 tarihlerinde yapılacak olan 3. Uluslararası, 19. Ulusal Adli Bilimler Kongresi’ne katılamıyor ve oluşturulmasına büyük emek verdiği, işkence ve diğer kötü muamele veya cezaların etkin biçimde soruşturulması ve belgelendirilmesi için çok önemli bir uluslararası belge olan İstanbul Protokolü’nün yeni edisyonu hakkındaki sunumunu yapamıyor. Evet, 6 gündür dört duvar arasında tutuluyor olmasına bilim ve iyi hekimlik adına, insan hakları mücadelesi adına öfke duyuyoruz."

'KEYFİLİĞE SON VERİLSİN VE DERHAL SERBEST BIRAKILSIN'

Bu ülkede demokratik bir toplumun temelini oluşturan ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüklerinin, bilimsel merak ve heyecanın, iyi hekimlik ilkelerinin yok edilmek istendiğini söyleyen Üsterci, insan hakları, barış ve demokrasi mücadelesinin baskı altına alınmak istendiğini belirtti. Fincancı'nın bir an önce serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Üsterci, "Aslında sevgili Şebnem Korur Fincancı hocamız, şair Cemal Süreya’nın insan hakları mücadelesini bizlere öğretenlerden biri olan Emil Galip Sandalcı için söylediği gibi 'insanlığa gönderilen bir mektup'tur. Maalesef böylesi kıymetli mektuplar çok seyrek alınabiliyor. Değerini bilelim… O nedenle bu gürültülü, akıl almaz hukuksuzluğa ve keyfiliğe son verilsin ve Şebnem Korur Fincancı derhal serbest bırakılsın" diye konuştu.

Açıklamaya imza atan kurumlar ise şöyle:

10 Ekim Aileleri
Ata Soyer Sağlık ve Politikaları Araştırma Derneği
Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi
Hak İnisiyatifi Derneği
Halkevleri
Halkların Köprüsü Derneği
İmece Der
İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi
İnsan Hakları Gündemi Derneği
KESK İzmir Şubeler Platformu
Özgürlük için Hukukçular Derneği İzmir Şubesi
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi
Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği.