Scholz, Macron, Draghi Kiev'de Zelenskiy'le görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Şansölyesi Scholz ve İtalya Başbakanı Draghi, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'le bugün Kiev'de bir araya geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi bugün Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitti. En ağır saldırıların yaşandığı Irpin kasabasına da ziyaret yapıldı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Irpin kasabasının "zulmün sembolü" olduğunu belirterek "Bu savaş bitmeli" dedi.

ABD'li gazeteci Michael A. Horowitz, Kiev'e yola çıkan liderlerin fotoğrafını Twitter hesabından yayınladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'le Kiev'de bir araya gelen liderler, Rusya'yla barış müzakerelerinin yeniden başlaması ve Ukrayna'ya daha fazla silah desteği gibi talepleri görüştü.

'SAVAŞIN BİTMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEYECEKLER'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in danışmanı Oleksiy Arestovych, bu hafta Almanya'nın Bild gazetesine verdiği demeçte üç liderin Kiev yönetimine "Putin lehine bir barış anlaşmasını kabul etmesi için baskı yapmasından endişe ettiğini" söylemişti. Arestovych, "Gıda ve ekonomik sorunlara neden olan savaşı bitirmemiz gerektiğini söyleyecekler" demişti.

İtalya Başbakanı Draghi ise Ukrayna kriziyle ilgili salı günü yaptığı açıklamada "Ukrayna'nın kabul edilebilir gördüğü şartlarda barış görüşmelerinin yeniden başlaması gerektiğini" ifade etmişti. (DIŞ HABERLER)