Saymaz: Kılıçdaroğlu ve Özdağ 7 maddede anlaştı

Gazeteci İsmail Saymaz, Zafer Partisi'nin Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı aldığını, Kılıçdaroğlu ve Özdağ'ın 7 maddelik mutabakat metni üzerinde anlaştığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sinan Oğan'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a destek açıklamasının ardından Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında başlayan görüşmeler sürüyor.

Kılıçdaroğlu ve Özdağ'ın bu akşam görüştüğü ve yedi maddelik mutabakat metni konusunda anlaştığı öne sürüldü.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Sözcü TV yayınında Zafer Partisi'nin Kemal Kılıçdaroğlu'na ikinci turda destek verme kararı aldığını söyledi.

Ümit Özdağ ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu akşam görüştüğünü ve yedi maddelik mutabakat metni konusunda anlaştığını belirten Saymaz, Zafer Partisi'nden iki ismin etkin göç ve güvenlik politikaları konusunda etkin rol alacağını söyledi. Saymaz'ın açıklamasına göre mutabakat metninde yer alan 7 madde şöyle:

1. Anayasanın ilk 4. maddesi değişmeyecek

2. Anayasanın 66. maddesi aynen korunacak

3. 1924 Anayasasına bağlı kalınacak

4. Mülteciler 1 yıl içinde ülkelerine gönderilecek

5. Terörle etkin mücadele yapılacak

6. Yolsuzlukla etkin mücadele yapılacak

7. Kamudaki atamalarda liyakat esasına göre hareket edilecek.

ORTAK AÇIKLAMA YAPACAKLAR

Akşam saatlerinde Zafer Partisi’nden yapılan açıklamada Kılıçdaroğlu ile Özdağ’ın ortak açıklama yapacakları belirtilerek, "Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ ile Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarın (24 Mayıs) saat 11.00’da Zafer Partisi Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna ilişkin ortak basın açıklaması yapacaklardır” denildi.

'MUTABAKAT METNİNİN DETAYLARINI PAYLAŞACAĞIZ'

Ümit Özdağ da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile akşam saatlerinde bir araya gelerek, mutabakat metni üzerinde çalıştık. Yarın saat 11.00'de Zafer Partisi Genel Merkezi'nde düzenleyeceğimiz ortak basın toplantısında detayları Büyük Türk Milleti ile paylaşacağız." (HABER MERKEZİ)