Sayıştay Başkanlığı için adaylar belli oldu

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş'ın görev süresi 23 Haziran'da dolacak. Baş'ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Prensipler ve Personel Genel Müdürü Metin Yener adaylar arasında.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sayıştay'da yeni başkanın belirlenmesi için ileriki günlerde seçim yapılacak. Mevcut Başkan Seyit Ahmet Baş'ın görev süresinin 23 Haziran'da dolması nedeniyle yeni başkanın seçilmesi için başlayan sürecin ilk safhası sona erdi.

 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Sayıştay Başkanlığı için en güçlü adaylardan biri Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı'na bağlı çalışan Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener. Yener'in dışında halihazırda bu görevi yürüten başkan Seyit Ahmet Baş da adaylar arasında. Diğer adaylar; Abdullah Şimşek, Abdullah Doğru, Ahmet Tezcan, Beyami Özdemir, Mustafa Sakal, Ahmet Gümüş, Mehmet Aksoy, Fikret Çöker, Özcan Rıza Yıldız ve Hasan Ayrancı.

SEÇİM SÜRECİ

Kurumun başkanı olmak isteyenler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na (TBMM) başvurdu. Başvurular 10 Haziran'da bitti. Bundan sonra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplanacak ve adaylar, bu komisyon bünyesinde kurulacak "Ön Seçim Geçici Komisyonu" tarafından 2'ye indirilecek. Geçici komisyonda en çok oy alan 2 adayın ismi TBMM Genel Kurulu'na gönderilecek. Genel Kurul'da gizli oylama sonucu TBMM üye sayısının 4'te 1'den fazlasının oyunu alan isim Sayıştay'ın yeni başkanı olacak.