Savcılık: Thodex soruşturmasında 17 kişinin mal varlığına el konuldu

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Thodex ile ilgili açıklamasında Faruk Fatih Özer ile 16 kişinin mal varlıklarına el konulduğunu, bu işlemlerin geciktiği iddiasının ise doğru olmadığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Thdoex adlı kripto para borsası bünyesinde işlenen suçlarla ilgili yürütülen soruşturmada şüphelilerin mal varlıklarına el konulmasında gecikildiği iddialarına yanıt verdi.

Açıklamada, soruşturma kapsamında yapılan kimlik tespitine müteakip derhal harekete geçildiği ifade edilerek şunlar kaydedildi: 

24 NİSAN'DA ÖZER'İN VARLIKLARINA EL KONULDU

"Firma sahibi olan Faruk Fatih Özer'in taşınmaz, ulaşım aracı, banka hesabı ve benzeri mal varlıklarına İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin 24 Nisan tarihli kararıyla el konulmuştur.

Daha sonra yapılan tespitlere göre 15 ayrı şüphelinin mal varlıklarına el konulması için sulh ceza hakimliğinden talepte bulunulmuş, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği'nin talebi tüm şüpheliler açısından 29 Nisan'da kabul etmesi üzerine el koyma tedbirleri uygulanmıştır.

'TEDBİRLERİN GECİKTİĞİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

Soruşturmanın devamında kimliği belirlenip yakalanan 1 şüpheli hakkında daha aynı yönde talepte bulunulmuş, İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin talebi 20 Mayıs'ta kabul etmesi üzerine bu şüpheli açısından da el koyma tedbirleri uygulanmıştır.

Adı geçen yapılanmaya ilişkin yürütülen soruşturmamız kapsamında uygulanan el koyma tedbirlerinin geciktiğine dair haber ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır." (AA)