Savcılık, Necip Hablemitoğlu suikastı davasındaki tahliyelere itiraz etti

Necip Hablemitoğlu suikastı davasındaki tahliyelere itiraz eden savcı, sanıklardan ikisinin yurt dışına kaçtığını ve daha sonra iade edildiklerini hatırlattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu cinayetinin tetikçiliğini yaptığı iddia edilen Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ve eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın da aralarında bulunduğu 6 sanık hakkındaki tahliye kararına itiraz etti.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun, Ankara'da 18 Aralık 2002'de evinin önünde düzenlenen suikastla öldürülmesiyle ilgili davada, Fetullah Gülen ile emekli Albay Levent Göktaş'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 10 sanığın yargılandığı dava, 18 Mayıs günü görüldü.

Ankara 28'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Nuri Gökhan Bozkır, Aydın Köstem, FETÖ davası sanığı eski istihbaratçı Enver Altaylı, Fikret Emek ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ile tutuksuz sanık Mehmet Narin katıldı. Gece saatlerine kadar süren yargılamada, sanık ve taraf avukatlarının beyanını alan mahkeme heyeti, adli kontrol şartıyla tüm sanıkların tahliyesine karar verdi. 

SAVCI: SANIKLARDAN BİRİ YURT DIŞINA KAÇTI, DİĞERİ KIRMIZI BÜLTENLE GETİRİLDİ

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, ara karara yönelik mütalaasında sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini talep eden Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün, tahliye kararına itiraz etti.

Savcı Ergün'ün mahkemeye sunduğu dilekçede, sanıklardan Levent Göktaş'ın soruşturma aşamasında yurt dışına kaçtığı, gittiği ülkede sığınma talebinde bulunduğu, bir diğer sanık Nuri Gökhan Bozkır'ın ise yurt dışındayken hakkındaki kırmızı bültene istianeden Türkiye'ye iade edildiği hatırlatıldı.

Bu nedenle iki sanığın yeniden firar edebileceklerine dair kuvvetli şüphenin bulunduğu belirtilen dilekçede, ayrıca sanıkların, beyanı alınmamış tanıklara baskı yapabilecekleri, toplanmamış delilleri karartabilecekleri savunuldu.

İsnat edilen suçun cezasının üst sınırı ve hukuki durumları dikkate alınarak sanıkların bu aşamada tahliye edilmesinin ölçülü olmadığı öne sürülen dilekçede, söz konusu isimlerin yeniden tutuklanması talep edildi.

Ankara 28'inci Ağır Ceza Mahkemesi, savcının talebini yerinde görmemesi halinde itiraza ilişkin nihai kararı vermesi için dosyayı Ankara 29'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderecek. (HABER MERKEZİ)