Savcıdan bıçaklı saldırgan için ders gibi sevk yazısı: Tüm kadınların özgürce yaşam hakkına saldırı

Metroda elinde bıçakla kadınları tehdit eden Emrah Yılmaz mahkemeye sevk edildi. Savcı Fatmagül Yörük adeta hukuk dersi verdi: Bu eylem, tüm kadınların özgürce sokakta bulunma hakkına saldırıdır...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- İstanbul Kadıköy - Tavşantepe Metrosu'nda önceki akşam elinde bıçakla kadınları tehdit edip küfürler savuran Emrah Yılmaz (32) gözaltına alındı. Saldırgan savcılıktaki işlemlerin ardından "Silahla tehdit", "Basit yaralamaya teşebbüs" ve "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından ayrı ayrı tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Şüphelinin ifadesini alan Cumhuriyet Savcısı Fatmagül Yörük'ün hakimliğe gönderdiği sevk yazısı ise kadın haklarına ilişkin değerlendirmeleri açısından dikkat çekti. Yüzlerce kadının sosyal medya hesaplarından paylaştığı yazıda Savcı Yörük, "Şüphelinin savunmasız gördüğü müşteki kadınlara saldırıda kullanıldığı takdirde öldürücü olacağı neredeyse muhakkak bir kesici aletle tehdit ve yaralamaya teşebbüs eylemi şüphelinin işlediği suçun vahamet derecesini arttırmaktadır" dedi.

'KÜFÜR ŞİDDETTİR'

Savcı Fatmagül Yörük sevk yazısında özetle şu ifadeleri kullandı: "Kent yaşamında insanların topluca bir anda bulundukları etkinlik alanları, rekreasyon alanları, toplu taşıma araçları ve durakları ile buna benzer yerlerin kişilerin can, mal ve cinsel güvenlikleri açısından daha emin mahaller olduğu kabul edilir. Bu yerleşik sosyal kabul ile şüphelinin eyleminin yalnızca tartıştığı müştekilere yönelik değil o anda trende ve platformda bulunan yolcuların, hatta tüm kadınların özgürce yaşama, sokakta bulunma ve hayatlarına devam etme haklarına saldırıdır. 

Sokaklar, metrolar, korku dolu değil; güven dolu olmalıdır. Şiddet ise önce dilde başlar sonrasında eyleme döner. Olayda en çok dikkat çeken şeylerden biri de şüphelinin küfürleridir. Küfür, şiddettir.

'KIZ ÇOCUKLARINA GÜVENLİ BİR GELECEK BIRAKMAK TÜM TOPLUMUN ASLİ GÖREVİ'

Şiddeti yasaları uygulayarak engelleyebiliriz. Kadınların yaşam hakkına sahip çıkmak ve kız çocuklarına güvenli bir gelecek bırakmak tüm toplumun asli görevidir. Bireylerin toplum yaşamının akışına duydukları güvenin örselenmesi ceza, adalet sistemi ve sosyal açıdan onarılması güç zararlara yol açacaktır. Bu değerlendirmeler ışığında şüphelinin eylemiyle 5237 sayılı TCK'nun 213/1 maddesini ihlal ettiği kanaatine ulaşılmıştır." 

3 AYRI SUÇTAN TUTUKLANMASI TALEP EDİLDİ

Suçun işlendiği yer, zaman dilimi, eylemin işleniş şekli ve suçta kullanılan alet bir bütün olarak değerlendirildiğinde kamera kayıtlarından da şüphelinin kararlığının gözlendiğini vurgulayan Savcı Yörük, şüphelinin 'Silahla tehdit', 'Basit yaralamaya teşebbüs' ve 'Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit' suçlarından ayrı ayrı tutuklanmasını talep etti. Emrah Yılmaz, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. Şüpheli tutuklandı.  (DHA)